Słowniki PONS w nowej odsłonie – małe, duże, większe, największe!

Przegląd

PONS to europejska marka funkcjonująca na polskim rynku od 20 lat. Pod tym znakiem wydano wysokiej jakości materiały do nauki języków obcych w charakterystycznych zielonych okładkach. Na sezon 2018 / 2019 leksykografowie stojący za sukcesami serii słownikowej PONS, świadomi konieczności odświeżenia bazy językowej, przygotowali nową ofertę słowników, by każdy użytkownik mógł wybrać pozycję odpowiednią dla siebie.

Najnowsza oferta słownikowa jest bardzo szeroka: od słowników w wersji mini i przydatnych w podróży wydań kieszonkowych, poprzez słowniki uniwersalne, tworzone dla uczniów wersje szkolne i współczesne, aż po słowniki duże, a nawet wielkie.

Słowniki kieszonkowe są niezbędne w trakcie podróży zagranicznych, podczas których nie zawsze można korzystać z internetu lub gdy jego używanie jest zbyt drogie. Takie słowniki zajmują niewiele miejsca w bagażu podróżnym, a przydają się naprawdę często, kiedy musimy kontaktować się z obcokrajowcami nieznającymi innych języków oprócz własnego. Słowniki kieszonkowe wraz z minirozmówkami to najlepsza i najszybciej zwracająca się inwestycja!

 

Słowniki uniwersalne umożliwiają pracę z językiem na co dzień. Są poręczne i mają atrakcyjne ceny.

Słowniki współczesne są najbardziej wszechstronne. To doskonała propozycja dla studentów i słuchaczy szkół językowych. Takie słowniki powinny też obowiązkowo znaleźć się na półkach w siedzibach firm utrzymujących kontakty z zagranicznymi partnerami – zawartą w nich wiedzę można wykorzystywać w codziennej korespondencji. W słownikach współczesnych zamieszczono także bardzo przydatne dodatki, np. wzory listów. 70 000 haseł i zwrotów, które znajdują się w tych publikacjach, wystarczy, aby zaspokoić potrzeby językowe większości użytkowników na poziomie średnio zaawansowanym.

Kolejna linia to słowniki szkolne, przeznaczone zarówno dla osób rozpoczynających naukę języków, jak i dla tych, które ją kontynuują lub przygotowują się do egzaminów (m.in. maturalnego). W publikacjach tych znalazły się wyrazy, których znajomość jest niezbędna na określonym etapie nauki. Porady gramatyczne zamieszczone przy hasłach ułatwiają nie tylko ich zapamiętanie, lecz także wykorzystanie w praktyce. W pozycjach tych zaproponowano też pomocne dodatki: omówienie gramatyki, listę czasowników nieregularnych, wzory listów, przydatne zwroty, a nawet… listę „fałszywych przyjaciół”, czyli słów brzmiących podobnie w dwóch językach, ale mających inne znaczenie (np. niemiecki „Dom” i polska „katedra”).

Oferta słowników szkolnych obejmuje dwie serie. W serii „Nowe słowniki duże szkolne” wydano publikacje do nauki języków niemieckiego i angielskiego, idealne dla uczniów szkół średnich, mieszczące 70 000 haseł i zwrotów. W serii „Nowe słowniki szkolne” wyszły pozycje dla uczących się języków angielskiego, niemieckiego i francuskiego, zawierające 45 000 haseł i zwrotów.

Najbardziej ekskluzywnym słownikiem w ofercie PONS jest dwutomowy Wielki słownik niemiecko-polski i polsko-niemiecki, z 320 000 haseł i zwrotów. Ze względu na unikatową obszerność, a także szczegółowość i aktualność umożliwia on odnalezienie właściwych tłumaczeń nawet rzadko używanych wyrazów. Jest niezastąpiony podczas tłumaczenia tekstów prasowych, dialogów filmowych, współczesnych tekstów literackich. Warto z niego korzystać zawsze wtedy, gdy ma się do czynienia z językiem żywym, a nawet potocznym. Umożliwia m.in. tłumaczenie tekstów fachowych z dziedzin takich jak prawo, ekonomia, informatyka czy technika. Ułatwia też prowadzenie korespondencji bez konieczności sięgania po słowniki specjalistyczne. Znakomicie sprawdza się również podczas przygotowań do egzaminów z języka. Jest niezastąpionym narzędziem dla każdego, kto pragnie być na bieżąco ze współczesną niemczyzną, we wszelkich jej odmianach.

 

Ponadto PONS udostępnia darmowy słownik online pl.pons.com, który umożliwia tłumaczenia w 21 językach. Słownik ten jest na bieżąco aktualizowany przez leksykografów na całym świecie. Przy jego tworzeniu bierze się też pod uwagę sugestie użytkowników (ich propozycje tłumaczeń są weryfikowane przez specjalistów). Użytkownicy pomagają również aktualizować bazę językową najnowszych słowników PONS.

 

Kategorie: Edukacja
Tagi: LektorKlett, PONS