Klub Proza: Ján Púček oraz Narodowe Czytanie – Żeromski w oryginale!

Przegląd

Po wakacyjnej przerwie wracają do klubu Proza znane z poprzednich sezonów i lubiane przez wrocławian cykle literackie organizowane przez Wrocławski Dom Literatury. Ponownie będzie okazja uczestniczyć w spotkaniach z autorami w ramach projektów takich jak: „Literatura pod napiciem”, „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”, czy „Salon Silesiusa”. Atrakcyjne wydarzenia czekają na nas już w pierwszym tygodniu września. Wrocław odwiedzi niezwykle ciekawy młody słowacki autor Ján Púček, z którym rozmowę poprowadzi Agnieszka Kołodyńska. Pod drugie 8 września Wrocławski Dom Literatury przyłączy się do akcji Narodowe Czytanie, ale Żeromskiego przeczyta w wersji bez skrótów! „Przedwiośnia” posłuchamy w Przejściu Garncarskim w formie plenerowego słuchowiska z udziałem aktorów Teatru Ad Spectatores.

Na pierwsze powakacyjne spotkanie literackie do klubu Proza (Przejście Garncarskie 2) warto wybrać się już we wtorek 4 września o 19:00. W ramach cyklu „Literatura pod napięciem” odbędzie się spotkanie z Jánem Púčekiem, słowackim prozaikiem i krytykiem literackim, który w rozmowie z Agnieszką Kołodyńską opowie o swojej najnowszej powieści, „Przez ucho igielne (sploty)”. Przełożona przez Weronikę Gogolę i wydana w ubiegłym roku przez wrocławskie Książkowe Klimaty książka jest trzecią publikacją autora w ogóle, a pierwszą ukazującą się w Polsce. Ján Púček (1987) debiutował w 2012 roku zbiorem „Kameň v kameni”, za który został uhonorowany nagrodą Jana Jochanidesa w kategorii najlepszy młody pisarz (2014), nagrodą Młody Twórca fundowaną przez Tatra Bank, a także nagrodą im. Ivana Kraski za najlepszy debiut roku. Rok później opublikował „Okná do polí”, a w 2015 „Przez ucho igielne (sploty)”. Jest również filmoznawcą, ukończył VŠMU na kierunku dramaturgia i scenopisarstwo z tytułem doktora. Trzy lata temu otrzymał nagrodę Tibora Vichty za scenariusz zatytułowany „Kiedy kwitną szyny”. Rozmowę w klubie Proza tłumaczyć będzie Tomasz Grabiński. Partnerem cyklu „Literatura pod napięciem” jest TAURON Polska Energia SA. Wstęp wolny 

8 września Wrocławski Dom Literatury przyłączy się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, jednak – co ważne – powieść klasyka usłyszymy tu w wersji oryginalnej, a nie w zmienionej wersji, przerobionej na potrzeby akcji na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP. Czytanie przygotowane przez Wrocławski Dom Literatury będzie miało charakter plenerowego słuchowiska z udziałem aktorów z Teatru Ad Specatores. Performance obejrzymy o godz. 17:00 w Przejściu Garncarskim na wrocławskim Rynku. Wstęp wolny. Całe wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Socjalista, anarchista, antykomunista – Żeromski/Narodowe Czytanie”. Tytuł ten ma nieco prowokować, ale przede wszystkich zachęcać do namysłu, głębszego spojrzenia na postać pisarza i dyskusji. W biografii Żeromskiego powszechnie znane są jego sympatie do ruchów socjalistycznych oraz zainteresowania autora ideami anarchizmu i syndykalizmu. Trudno też o drugiego pisarza z jego pokolenia, który by tak otwarcie krytykował komunizm, tak żarliwie przestrzegał przed bolszewizmem – co odnajdziemy właśnie w „Przedwiośniu”. Dla organizatorów ważniejsze jest jednak zwrócenie uwagi na fakt, że Stefan Żeromski, jego życiorys i twórczość, dobitnie pokazują, że o polskiej literaturze i o Polsce w ogóle, nie da się mówić, używając uproszczeń czy wartościujących etykiet.

Jesienią klub Proza zaprasza również na kontynuację swoich dwóch cyklów filmowych. W soboty o 11:00 wato tu zajrzeć z dziećmi na „Poranki rodzinne”, czyli projekcje animacji dla najmłodszych i filmów familijnych. Natomiast w każdą niedzielę wieczorem o 19:00 będą prezentowane kolejne seanse z cyklu „Kino w Prozie: Laureaci Oscarów” (2 września zobaczymy film Sama Mendesa, a 9 września Francisa Forda Coppoli). Wstęp wolny.

Dodatkowo, w piątek 7 września o 19:00 gościnnie w Prozie obejrzymy „Improwizowane Lato – Katastroficzne Dubbingi”, czyli występ zespół Improwizowane Poniedziałki. Tym razem aktorzy będą bawić publiczność, podkładając na żywo głosy do scen z filmów katastroficznych. Wstęp: 10 zł, bilety będzie można kupić na miejscu bezpośrednio przed spektaklem.

Kategorie: Wydarzenia