Literackie ławki dla najmłodszych

Literackie ławki dla najmłodszych

Przegląd

W Krakowie w skwerze parkowym przy Alei Daszyńskiego oraz na Bulwarach Wiślanych pod rzeźbą Smoka Wawelskiego , szóstego września pojawią się nowe literackie ławki, tym razem skierowane do najmłodszych czytelników. To już kolejna odsłona projektu Kody Miasta realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Premierze ławek przy Alei Daszyńskiego towarzyszyć będą rozmaite atrakcje dla dzieci – o godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie z Barbarą Gawryluk, podczas którego dzieci poznają historię Psa Dżoka, a następnie warsztaty literackie o godz. 13.00, w trakcie których uczestnicy będą wspólnie wymyślać niezwykłą historię związaną z Krakowem.

Wśród związanych z Krakowem bohaterów znaleźli się między innymi: znany wszystkim Baltazar Gąbka pióra Stanisława Pagaczewskiego, Babcia Brygida stworzona przez Dorotę Terakowską; wierny Pies Dżok, którego historię spisała Barbara Gawryluk; Maszyna Konstruktora Trurla z „Cyberiady” Stanisława Lema, Detektyw Pozytywka, którego z pewnością znają czytelnicy Grzegorza Kasdepke, a także Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna.

Wszystkie ławki opatrzone zostały specjalnymi tabliczkami, na których obok imienia i nazwiska bohatera znalazł się również specjalny kod QR. Każdym urządzeniem mobilnym wyposażonym w aplikację do odczytywania kodów QR możemy zeskanować ukryty szyfr. Za jego pomocą trafiamy bezpośrednio na stronę internetową, gdzie można przeczytać biografię danej postaci literackiej oraz fragment książki zarówno w wersji tekstowej, jak i audio. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki – a także wybrane, najważniejsze literackie adresy Krakowa.

 

więcej http://kody.miastoliteratury.pl/ 

 

 

źródło Instytut Książki

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Kraków