Zakończyły się 28. Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi

Zakończyły się 28. Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi

Przegląd

Polskę, która była tegorocznym gościem honorowym Targów, reprezentowało 21 wystawców z Polski, m.in. Biblioteka Narodowa, Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Znak, Warszawskie Targi Książki, Targi w Krakowie, Media Rodzina, Dom Emisyjny Manuscriptum, Granna. Odbyły się liczne spotkania z autorami, wykłady.

Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki poinformował, że wydawnictwom udało się podpisać łącznie „kilkanaście umów przedwstępnych na wydanie polskich książek”. Wskazując na problemy, jakie mogą pojawić się przy wydawaniu polskich książek na rynku arabskim, zwrócił uwagę na małą liczbę tłumaczy z polskiego na arabski. „Mamy w zasadzie dwóch znanych tłumaczy, do których mam duże zaufanie i do których większość wydawnictw się zgłasza, (…) ale ich możliwości też są ograniczone” – zauważył.

Dom Emisyjny Manuscriptum zaprezentował w formie faksymile jeden z trzech tomów manuskryptu hrabiego Wacława Rzewuskiego, w którym opisuje on historię hodowli konia arabskiego oraz podróże polskiego emira po Arabii.

„Dzieło, które przywieźliśmy ze sobą, zrobiło ogromną furorę – cieszyło się niesamowitym zainteresowaniem nie tylko zwykłych ludzi, ale też rodziny królewskiej. W zasadzie codziennie mieliśmy wizytę jakiegoś członka rodziny królewskiej – wicepremiera, ministrów. Oglądali oni z niezwykłym zaangażowaniem i zaciekawieniem faksymile. Dzieło jest ważne nie tylko dla kultury arabskiej ze względu na historię konia arabskiego, ale przede wszystkim dla historii regionu, ponieważ są w nim karty, na których można odszukać nazwiska rodów beduińskich – co też czynili zwiedzający – które zamieszkiwały 200 lat temu ten region” – podkreślił Bartłomiej Feluś z Manuscriptum .

Wskazywał, że tłumy zwiedzających przyciągała puszczana w trakcie prezentacji książki muzyka beduińska, odgrywana na podstawie nut, które znalazły się w manuskrypcie Rzewuskiego, a którą wgrano na stronę cyfrową Biblioteki Narodowej POLONA, oraz mapa Mekki sprzed 200 lat.

Polski program na targach miał przybliżyć innym wystawcom i odwiedzającym polską kulturę, historię i literaturę. Obejmował m.in. wykłady o najważniejszych aspektach kultury polskiej, warsztaty dla dzieci i spotkania z autorami m.in. Andrzejem Sapkowskim, Dariuszem Karłowiczem, Wojciechem Tomczykiem, Antonim Liberą czy Małgorzatą Lebdą.

 

W przyszłym roku polska obecność na targachw Abu Dhabi będzie kontynuowana, choć nie na tak dużą skalę.

 

 

źródło: Instytut Książki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.