Zapraszamy na spotkanie PIK – śniadanie medialne – inaugurujące obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018!

Przegląd

Spotkanie „Czytanie uszczęśliwia! Jak książki sprzyjają naszym mózgom, młodości i kulturze” odbędzie się 19 kwietnia, o godzinie 11.00 w klubokawiarni Big Book Cafe, przy ul. Dąbrowskiego 81.

Wiosennie optymistyczne  dane dotyczące zagadnienia czytania przedstawią:

neurobiolog dr Paweł Boguszewski – „Czytanie książek uważamy za czynność nobilitującą, lepszą formę zdobywania informacji niż oglądanie telewizji i szlachetniejszą rozrywkę od gier komputerowych. Oczytanie potocznie łączymy z mądrością, elokwencją i wiedzą. Ale czy naprawdę czytelnictwo zmienia nasz mózg na lepsze? Czy nauka jest w stanie udowodnić wyższość czytelnictwa? W moim wykładzie postaram się pokazać co neuronauka ma do powiedzenia o mózgach nałogowych czytaczy”

socjolog dr Paweł Kuczyński  – „Kim są miłośnicy książek w wieku 14 -19 lat? Jakie są ich praktyki lekturowe i jaki ma na nie wpływ internet? Z jakich źródeł pozyskują książki? Czy sięgają po ebooki i audiobooki? Z kim rozmawiają o książkach? W krótkiej prezentacji zostanie omówiony fragment wyników badania opinii przeprowadzonego przez portal Lubimyczytac.pl i Polską Izbę Książki pod nazwą „W sieci o książkach. Miejsce spotkań czytelników”

kulturoznawczyni dr Sylwia Stano – „Emancypacja książki i czytania wiąże się z rozwojem internetu i nowych technologii. Zmiany dokonują się pod wpływem usieciowienia i digitalizacji kultury, i choć polski rynek książki zachowuje pewien margines specyfiki odzwierciedlenie znajdują u nas tendencje i zjawiska obecne na globalnym rynku. Co jednak najważniejsze – zmienia się sposób czytania. Decydują o tym w dużej mierze sami czytelnicy, których w internecie nie brakuje. Nie brak również czytelniczych fenomenów cyfrowych czasów”

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.