Benoit czyta Herlinga-Grudzińskiego w radiowej Dwójce

Benoit czyta Herlinga-Grudzińskiego w radiowej Dwójce

Przegląd

mat. prasowe PR

Stary pisarz rodem z Polski zauważa we włoskiej gazecie nekrolog Contessy – niezwykłej kobiety, którą poznał tuż po wojnie w Wenecji. Wzmianka o jej śmierci wywołuje falę wspomnień, nieustannie splatających się z teraźniejszością. Wtedy 27-letni Gustaw, w mundurze z naszywką „Poland” na ramieniu, świeżo przybyły z Rzymu, zostaje zakwaterowany w zrujnowanej willi weneckiej hrabiny, malarki, restauratorki i kopistki dzieł mistrzów. Młody żołnierz, od pierwszej chwili na równi zauroczony Wenecją i wenecjanką, próbuje dowiedzieć się czegoś o swojej pięknej gospodyni…

To fabuła opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Portret wenecki”, napisanego w 1993 roku, a opublikowanego po raz pierwszy dwa lata później. Znalazło się ono także w wydanym właśnie VI tomie „Dzieł Zebranych” pisarza, obejmującego „Opowiadania wszystkie (vol. 2)”.

Dzieło w interpretacji wybitnego aktora Mariusza Benoita emitowane będzie w radiowej Dwójce od najbliższego poniedziałku 19 marca do piątku 23 marca w cyklu „To się czyta” (godz. 10.45-11.00). Opracowanie – Elżbieta Łukomska.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.