Promocja książki „Ślady wilka”

Przegląd

Wielka osobowość niemieckiego teatru w Polsce!

Goethe Institut serdecznie zaprasza na spotkanie z niemieckim dramaturgiem, Rolandem Schimmelpfennigiem, które odbędzie się 22 lutego 2018, o godzinie 18:00, w siedzibie Goethe-Institut w Warszawie, przy ul. Chmielnej 13A. Tematem spotkania będzie promocja książki „Ślady wilka”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego – to prozatorski debiut autora, którego akcja osadzona została we współczesnym Berlinie. W minimalistyczny, ale bardzo sugestywny sposób, opowiada historie pozornie obcych sobie postaci, których los zostają niespodziewanie złączone.

Roland Schimmelpfennig jest niemieckim dramaturgiem i reżyserem, uważanym za jednego z najbardziej wybitnych, współczesnych twórców teatralnych. Jego sztuki doczekały się inscenizacji w ponad 40 krajach, także w Polsce, m.in. przez Ewę Marciniak. Laureat licznych prestiżowych nagród przyznawanych przez europejskie środowiska teatralne. Spotkanie z Autorem poprowadzi Roman Pawłowski – krytyk teatralny, związany z „Gazetą Wyborczą”, kierownik Działu Programowego TR Warszawa.

Na spotkaniu obecny będzie tłumacz. Wstęp wolny.

Opinie o „Śladach wilka”:

Tajemnicza, choć bezwzględna opowieść o ludziach – podobnie samotnych jak wilk, którego śladami podążają – walczących o przetrwanie i o wolność mimo wszystko. Wilk staje się ich snem, ich lękiem, obsesją – ich lustrem…

Dorota Segda, rektor PWST w Krakowie

Choć stolica Niemiec w debiutanckiej powieści świetnego dramatopisarza Rolanda Schimmelpfenniga przysypana jest grubą warstwą śniegu, autorowi udało się oddać wszystkie kolory, dźwięki, zapachy, smaki Berlina. Miasto jako fascynująca, wszechmocna, groźna istota jest głównym bohaterem tej książki, to ono w tajemniczy sposób reżyseruje losy swoich mieszkańców: Niemców, Turków, Latynosów, Rosjan i Polaków. Jedynie tytułowy wilk chodzi własnymi drogami, nieuchwytny dla bohaterów książki. Czytelnik ma szansę podążyć jego śladami.

Anna R. Burzyńska, teatrolożka

Schimmelpfennig jest mistrzem niedopowiedzeń.

Deutschlandradio Kultur

Przez powieść Schimmelpfenniga bezpardonowo przetacza się korowód postaci, który przykuwa uwagę czytelnika i porywa go ze sobą. To niezwykle aktualna powieść o wielkiej sile.

Spiegel Online

Choć świat widziany oczami Schimmelpfenniga jest bardzo zimny i nieprzyjemny, w jego sercu wciąż tli się ogień tęsknoty, solidarności i pasji.

Berliner Zeitung

Cóż za efekt! Autor nas samych czyni reżyserami swojej powieści.

Mitteldeutscher Rundfunk

Schimmelpfennig to mistrz niedopowiedzeń i minimalistycznego języka. Trudno znaleźć bardziej współczesnego autora.

Darmstädter Echo

Roland Schimmelpfennig „Ślady wilka”

Czwartek 22.02.2018, godz. 18.00

Goethe-Institut, ul. Chmielna 13 a

Osoby kontaktowe:

Dorota Swinarska

Beauftragte für Kulturprogramme

Goethe-Institut

ul. Chmielna 13a, 00-021 Warszawa

Monika Tatka

Specjalista ds. promocji

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ul. Michałowskiego 9/2, 31-126 Kraków

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.