Partenon Mary Beard od 13 lutego w księgarniach!

Przegląd

Już 13 lutego do księgarń trafi najnowsza książka Mary Beard Partenon! To burzliwa historia najsłynniejszej świątyni w dziejach Europy. Mary Beard opisuje jej kolejne funkcje (kościoła, meczetu), zmiany architektoniczne związane z nimi, a także zniszczenia, jakim Partenon ulegał przez lata. Autorka S.P.Q.R pisze również o kontrowersjach, które toczyły się i toczą wokół marmurów Elgina, motywacji Thomasa Bruce’a oraz skutków wywiezienia rzeźb z Akropolu. Jak wyglądał Partenon w czasach swojej świetności i czym jest ten symbol kultury europejskiej dziś? Mary Beard w błyskotliwy sposób udziela odpowiedzi.

 

„Mistrzowsko zwięzła i błyskotliwa (…). Mary Beard tchnie w starożytne ruiny nowe życie – „The Times”

 

Na bezludną wyspę Mary Beard zabrałaby… marmury Elgina, piękne rzeźby z Partenonu. Autorka po raz pierwszy ujrzała je w Muzeum Brytyjskim w wieku pięciu lat – tak zaczęła się jej przygoda ze starożytnością. Partenon to przekrojowa historia najsłynniejszej świątyni w dziejach, a także rozprawa z narosłymi wokół niej kontrowersjami. Czytelnik dowie się, co znaczył Partenon dla ludzi poprzez wieki, jak pełnił funkcję kościoła i meczetu, a także – dlaczego tak nadzwyczajnie wpisał się w historię naszej kultury.

 

Mary Beard jest profesorem filologii klasycznej w Newnham College Uniwersytetu Cambridge oraz redaktorką działu klasycznego „The Times Literary Supplement”. Znana także z działalności blogerskiej i występów telewizyjnych, opublikowała takie tytuły, jak uhonorowany nagrodą Wolfsona bestseller Pompeje (REBIS, 2010) czy SPQR (REBIS, 2016). W 2014 roku znalazła się na liście dziesięciorga najbardziej wpływowych myślicieli na świecie.

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.