Dlaczego książka jest najczęściej kupowanym prezentem świątecznym?

Przegląd

Książki od wielu lat zajmują pozycję lidera na listach najczęściej kupowanych prezentów świątecznych – łatwo je zapakować, dostępne są w przystępnych cenach i stanowią idealny upominek niezależnie od wieku i płci osoby, którą chcemy obdarować. Co jeszcze sprawia, że książki królują na listach naszych ulubionych prezentów?

Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo zrealizował badanie na próbie ponad 1000 osób, w którym sprawdził zwyczaje Polaków związane z nabywaniem oraz użytkowaniem książek – zarówno wydań papierowych, jak i elektronicznych. Mimo niepokojących wyników badań Biblioteki Narodowej, z których wynika, że 63% Polaków nie czyta, okazuje się, że z polskim czytelnictwem nie jest aż tak źle.

Od kilku lat w Polsce aktywnie rośnie grupa czytelników chętnie korzystających z nowoczesnych form czytania. Nie oznacza to jednak, że „elektroniczni” porzucają całkowicie tradycyjne czytelnictwo. Korzystanie z różnych form książek zależy od sytuacji. Ebooki mają przewagę nad książkami drukowanymi w sytuacjach przemieszczania się np.: w środkach komunikacji miejskiej lub podczas dłuższych podróży. Po książki tradycyjne respondenci sięgają najczęściej w sytuacjach bardziej intymnych: w domowym zaciszu czy na łonie natury.

Bez względu na to, jaki format książki wybieramy, bardzo istotne jest dopasowanie jej tematyki do preferencji oraz wieku osoby obdarowywanej. Jak wynika z danych Virtualo typowy nabywca ebooka to najczęściej osoba młoda w przedziale wiekowym 25 – 34 lat (34%) oraz osoby w wieku 15 – 24 lat (32%), posiadający wykształcenie wyższe (55%) oraz średnie (31%), mieszkańcy dużych miast powyżej 500 tys. Elektroniczne książki zatem lepiej podarować osobom młodszym i bardziej mobilnym.

Zarówno w przypadku książek drukowanych jak i elektronicznych (ebooków oraz audiobooków) mamy ogromny wybór tytułów – od literatury pięknej i faktu, poprzez książki historyczne, aż po kryminały czy horrory. Jeśli mamy problem z podjęciem decyzji i wyborem odpowiedniej książki, warto zajrzeć na listy bestsellerów, na których znajdziemy najpopularniejsze tytuły ostatnich tygodni. Fanów kryminałów na pewno ucieszą ebooki Remigiusza Mroza np. „Większość bezwzględna”, wielbiciele fantastyki z przyjemnością sięgną po „Artemis”, najnowszy tytuł Andy’ego Weira, któremu ogromną popularność przyniosła zekranizowana w 2015 r. powieść „Marsjanin”, a miłośnicy natury zachwycą się audiobookami Petera Wohllebena, np. „Duchowym życiem zwierząt”.

Z przeprowadzonego na zlecenie Virtualo badania wynika, że zarówno użytkownicy wersji cyfrowych, jak i drukowanych, kupują książki przede wszystkim dla siebie. W ramach prezentu są one najczęściej kupowane dla partnera lub partnerki i dzieci. Niezależnie od formy (druk, ebook lub audiobook) i miejsca, w którym czytamy, książki pozwalają nam oderwać się od rzeczywistości i spędzić przyjemnie czas: w drodze na uczelnię, na wymarzonym urlopie, czy też w domu po ciężkim dniu w pracy.

Idealnym, choć często jeszcze niedocenianym prezentem, są książki audio dla najmłodszych. Wprowadzają one dzieci w magiczny świat literatury i uczą obcowania z książką. Pełnią również ważną rolę edukacyjną – nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale również zwiększają zasób słów oraz wpływają pozytywnie na umiejętność poprawnego wysławiania się.

Książki są bardzo osobistym upominkiem, dostosowanym do zainteresowań bliskiej osoby. Ogromnie cieszy nas, że coraz częściej przed świętami Bożego Narodzenia Polacy decydują się na zakup ebooków i audiobooków na prezent. Zainteresowanie cyfrowymi wydaniami wzrosło o 100% w porównaniu do poprzedniego roku i jesteśmy przekonani, że nie jest to tylko chwilowy trend – wyjaśnia Martyna Bednarczyk z Virtualo.

Książki inspirują, rozwijają naszą wyobraźnię, pobudzają kreatywność. Są niezastąpione, gdy mamy chwilę wolnego czasu i chcemy się zrelaksować. Dzięki literaturze bez wychodzenia z domu możemy przemierzać najdalsze krainy, podróżować nie tylko w przestrzeni, ale również w czasie. Obdarowując naszych najbliższych ebookami i audiobookami, dajemy im niezapomniane emocje i wrażenia.

Wydania elektroniczne są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które z zakupem upominków świątecznych czekają do ostatniej chwili.  Ebooki i audiobooki świetnie kupuje się w domowym zaciszu, czytając spokojnie recenzje i pobierając darmowe fragmenty. Nawet jeśli nie przekonują nas zakupy w sieci, w grudniu, gdy kolejki w sklepach stacjonarnych są ogromne, warto odwiedzić księgarnię internetową. Ze względu na to, że książki elektroniczne dostępne są do pobrania z wirtualnej biblioteki, ebookową lub audiobookową niespodziankę można zrealizować nawet w dniu Wigilii, bez konieczności oczekiwania na dostawę. Nie tylko będziemy mieli okazję kupić upominek w bardzo atrakcyjnej cenie, ale też bardzo łatwo nam go będzie zapakować, co jest niezwykle istotne podczas kupowania prezentu na kilka godzin przed uroczystością.

*Badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”, zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie 1107 respondentów na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.

Kategorie: Rynek Polski
Tagi: Virtualo

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.