„Biblioteka Nowa w Drodze”

Przegląd

W ciągu trzech dni trwającego seminarium „Biblioteka Nowa w Drodze”, bibliotekarze z całej Polski odwiedzili biblioteki we Wrocławiu, Libercu, Děčínie, Pradze oraz Soběslaviu. Wzięli także udział w spacerze literackim śladami Bohumila Hrabala.  

Podróż rozpoczęli od wizyty w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu – w filii nr 12, która mieści się w budynku Dworca PKP. Nową Filię Biblioteki otwarto 12 maja br. na pierwszym piętrze dworca kolejowego. Znajduje się w niej ponad 20 tys. dokumentów, audiobooki, gry planszowe oraz kolekcja ponad 1,5 tysiąca komiksów manga. Czytelnicy mogą korzystać ze stanowisk komputerowych, przeglądać czasopisma i gazety oraz książki dla dzieci. Adaptowana przestrzeń dworca kolejowego zachowała elementy oryginalnego wystroju m.in. centralną część lokalu – pomieszczenie z kwiatowymi polichromiami.

Kolejną biblioteką na mapie podróży była Wojewódzka Biblioteka Naukowa w Libercu. Biblioteka jest centrum informacyjnym, naukowym oraz kulturalnym w Libercu. Posiada dokumenty dotyczące historii całego regionu oraz specjalne zbiory literatury popularnej oraz naukowej dla czytelników w każdej kategorii wiekowej. Oferuje czasopisma, mapy, publikacje obcojęzyczne, książki elektroniczne, stare rękopisy oraz materiały muzyczne. Biblioteka została zbudowana na miejscu synagogi, która spłonęła podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Nowa synagoga stała się częścią nowoczesnego obiektu bibliotecznego.

Drugi dzień seminarium rozpoczęto wizytą w Bibliotece Miejskiej w Děčínie. Zbudowana nad brzegiem Łaby, posiada piękny taras z widokiem na miasto i rzekę. Biblioteka oprócz bogatych zbiorów oferuje liczne kursy m.in. językowe, komputerowe, plastyczne, muzyczne czy naukę księgowości. Na uwagę zasługuje również niezwykle oryginalna i barwna koncepcja architektoniczna samego budunku.

Drugiego i trzeciego dnia uczestnicy seminarium odwiedzili także dwie biblioteki, które mieli już okazję zobaczyć podczas naszego pierwszego wyjazdu studyjnego do Republiki Czeskiej w październiku. Pierwsza z nich to Narodowa Biblioteka Techniczna w Pradze, a druga Biblioteka Soběslav.

Trzeciego dnia odbył się spacer literacki śladami jednego z najważniejszych pisarzy czeskich – Bohumila Hrabala.

Ostatniego dnia seminarium przewidziana jest wizyta w biblioteachi w Hradcu Králové: Bibliotekę miasta Hradec Králové oraz Bibliotekę Edukacyjną i Naukową.

 

źródło Instytut Książki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.