Klub Proza: Beata Siemieniako, Adam Ferency i Maja Jaszewska, Nikołaj Iwanow

Klub Proza: Beata Siemieniako, Adam Ferency i Maja Jaszewska, Nikołaj Iwanow

Przegląd

Przed świętami warto wybrać się do klubu Proza (Przejście Garncarskie 2) na kilka ciekawych literackich spotkań, filmy i koncert. To świetna okazja, by zrobić sobie przerwę od przedświątecznych przygotowań i spędzić spokojny wieczór, przysłuchując się niezwykle interesującym rozmowom. Do wyboru mamy m.in. spotkanie z Betą Siemieniako oraz z Adamem Ferencym i Mają Jaszewską.

W piątek 15 grudnia o 18:00 odbędzie się spotkanie z Beatą Siemieniako, autorką książki Reprywatyzując Polskę, wydaną przez Krytykę Polityczną. Autorka w swojej publikacji kreśli historię afery reprywatyzacyjnej i próbuje zaleźć odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że w majestacie prawa dochodzi do przekrętów w urzędach, sądach i prokuraturze. Zastanawia się również, dlaczego ciągle nie wiemy, w jaki sposób przeprowadzić reprywatyzację, żeby była ona uczciwa, co chętnie wykorzystują rozmaici oszuści. Beaty Siemieniako jest prawniczką i aktywistką. Od 2014 roku nieodpłatnie udziela porad prawnych w Komitecie Obrony Praw Lokatorów oraz prowadzi warsztaty edukacyjne. Rozmowę poprowadzi Michał Syska, Wstęp wolny.

Nie i tak to wywiad rzeka, który z Adamem Ferencym, uznanym i cenionym aktorem, przeprowadziła dziennikarka Maja Jaszewska. 18 grudnia o 18:00 współautorzy książki przybliżą czytelnikom kulisy wspólnej pracy nad publikacją. Zapowiada się bardzo ciekawa rozmowa! Wstęp wolny.

W czwartek 21 grudnia o 18:00 gościem klubu Proza będzie Nikolaj Iwanow, autor książki Komunizm po polsku. Historia komunizacji Polski widziana z Kremla wydanej przez Wydawnictwo Literackie. To książka ukazująca dzieje nieudanej, z perspektywy czasu, próby zdominowania Polski przez Związek Sowiecki: od stalinowskiej agresji aż po 1993 rok. Nikołaj Iwanow, polski historyk i były rosyjski dysydent, pisze o tym, jak postrzegano komunizm polski i problem sowietyzacji nasze go kraju w Moskwie. Analizuje, jak postrzegany jest w Polsce, a jak w Rosji fakt zajęcia terytorium RP przez Armię Czerwoną. Daje do myślenia i stawia pytania ważne również w kontekście aktualnej sytuacji politycznej – na czele z tegoroczną ustawą dekomunizacyjną i reakcją Rosji na jej wejście w życie. Autor, historyk rosyjskiego pochodzenia, korzysta z nieznanych w Polsce dokumentów z archiwów rosyjskich. Wstęp wolny.

Wszystkich zainteresowanych dyskusją na temat: „Czy Dolny Śląsk potrzebuje literatury dolnośląskiej?” zapraszamy do klubu Proza 14 grudnia o 18:00 na Czwartek Literacki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W rozmowie udział wezmą członkowie wrocławskiego oddziału SPP oraz goście. Dodatkowo zostanie zaprezentowany projekt zorganizowania we Wrocławiu Dolnośląskiego Festiwalu Literatury „Rondo Europy”. Wstęp wolny.

W Prozie w najbliższych dniach nie zabraknie również filmu. Ciekawie zapowiada się premiera dokumentu „Rozwarstwienie,” podsumowującego 15. edycję Przeglądu Sztuki SURVIVAL, która odbędzie się 19 grudnia o 19:00. Film opowiada o idei wrocławskiego festiwalu SURVIVAL i realizacji prac artystycznych prezentowanych w ramach tegorocznej wystawy, w tym performansów, obiektów i instalacji dźwiękowych przygotowanych przez ponad pięćdziesięciu artystów. Wstęp wolny.

W sobotę 16 grudnia o 11:00 odbędzie się Kino w Prozie: Poranki rodzinne. Na ekranie zobaczymy animację dla dzieci lub film familijny. Tytuł pozostaje niespodzianką aż do momentu projekcji, ale jest to z pewnością świetna okazja, by spędzić wspólnie z dziećmi jedno z sobotnich, przedświątecznych przedpołudni. Wstęp na seans jest bezpłatny.

W niedzielę 17 grudnia o 17:00 odbędzie ostatni w tym roku seans z cyklu „Literatura na ekranie”. To okazja, by zobaczyć jeszcze jedną dobrą adaptację książki. Kto jest ciekawy, jaki tytuł zobaczymy tym razem na ekranie, powinien koniecznie pamiętać o niedzielnej wizycie w Prozie. Wstęp wolny.

Ostatni koncert 2017 roku w klubie Proza to występ w ramach cyklu „rozkurz”. 15 grudnia o 21:00 na tutejszej scenie wystąpi Piotr Kurek, muzyk i kompozytor mieszkający w Warszawie. Usłyszymy jego najnowszy projekt muzyczny, minimalistyczną operę „Ivy Snowstalkers Of Ancient Apron”. Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w klubie Proza.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.