Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923)

Przegląd

10 października trafi do księgarń publikacja Roberta Gerwartha Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923).

 

„Porażająca panorama anarchii, jaka zapanowała po pierwszej wojnie światowej, umierających imperiów i powstających państw narodowych”.

„The Times Literary Suplement”

Dla Zachodu data 11 listopada 1918 r. oznaczała pokonanie wrogów i zakończenie walk, które pochłonęły całe pokolenie. Jednakże dla znacznej części Europy data ta nie miała żadnego znaczenia, gdyż w wielu krajach wybuchały nowe, równie koszmarne konflikty.

W swej pionierskiej, opartej na bogatych źródłach pracy, Robert Gerwarth zmusza czytelnika do ponownego przemyślenia spuścizny pierwszej wojny światowej. Prawdziwą katastrofę Europie przyniosły nie tylko walki na frontach, ale i wydarzenia późniejsze, gdy kolejne kraje z obu stron konfliktu popadały w ruinę rewolucji, pogromów, masowych wypędzeń i kolejnych walk. Miliony ludzi straciły życie, zanim w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej powstało wiele niestabilnych politycznie i ekonomicznie krajów. Ich mieszkańcy, wyczerpani wojną, pełni poczucia krzywdy wyglądali okazji do zemsty na rzeczywistych i wyobrażonych wrogach. Trzecia Rzesza i inne państwa totalitarne miały im dać taką okazję, a echa konfliktów z lat 1917-1923 odczuwane są do dziś.

„Ta wojna nie jest kresem, ale początkiem przemocy. Jest kuźnią, w której wykute zostaną nowe granice i nowe społeczności. Nowe formy wypełni krew, a władzę dzierżyć się będzie żelazną ręką”.

Ernst Jünger

 

Robert Gerwarth jest profesorem historii najnowszej w University College w Dublinie oraz dyrektorem tamtejszego Centrum Badań nad Wojną. Studiował w Berlinie, doktorat obronił w Oxfordzie, wykładał m.in. w Harvardzie, Princeton, Paryżu, Florencji. Jest autorem  biografii Reinharda Heydricha Kat Hitlera oraz książki The Bismarck Myth.

 

 

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.