Tygrys „Król” pól bitewnych na froncie wschodnim

Przegląd

Tygrys, „król” pól bitewnych na froncie wschodnim, w Afryce Północnej i Europie Zachodniej w latach drugiej wojny światowej, to – za sprawą swojej masywnej sylwetki i wielkiej siły ognia – jeden z najsławniejszych czołgów w historii. Jego zabójczo celne i skuteczne działo budziło postrach wśród czołgistów sowieckich i alianckich, i nie bez powodu – było w stanie przebić pancerz każdego ówczesnego wozu bojowego. Książka dostępna będzie od 16 października.

W niniejszej książce, przeznaczonej dla wszystkich zainteresowanych dziejami broni pancernej, Thomas Anderson, czołowy specjalista w dziedzinie niemieckich wozów bojowych, przedstawia historię tego czołgu – od jego początków i pierwszych modeli prototypowych, po liczne warianty budowane na podwoziu „Tygrysa”. Komentuje też rozpowszechniony pogląd, że Tiger był czołgiem zanadto skomplikowanym konstrukcyjnie, trudnym do masowego produkowania oraz zawodnym w służbie frontowej – przy tym jednak na tyle ważnym, aby wielokrotnie rozstrzygać przebieg batalii z czołgami sowieckimi i alianckimi. Autor szczegółowo prezentuje mechanikę „Tygrysa” oraz dane taktyczno-techniczne tego czołgu: jego opancerzenie, uzbrojenie i amunicję – wszystko to, co czyniło z tego pojazdu tak groźny oręż. Książka ta została zilustrowana wieloma niepublikowanymi wcześniej zdjęciami. Zawiera także wyjątki z podręczników obsługi „Tygrysów” oraz fragmenty wywiadów z weteranami niemieckich wojsk pancernych z czasów drugiej wojny światowej i ich wspomnień, zasługuje więc na miano jedynego w swoim rodzaju hołdu dla najsłynniejszego czołgu w historii wojen.

Patronat medialny nad tytułem sprawuje Miesięcznik II Wojna Światowa, magazyny Technika Wojskowa Historia, Poligon oraz portale historia.org.pl, konflikty.pl i Nowa Strategia.

Kategorie: Historia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.