Kodak NexPress Substrate Expansion Kit: nowe możliwości maszyn NexPress w zakresie zadrukowywania podłoży wysokogramaturowych

Przegląd

Kodak poinformował o udoskonaleniu maszyn tonerowych z rodziny Kodak NexPress w kontekście portfolio podłoży przez nie obsługiwanych. Na rynkach całego świata dostępny już jest pakiet Kodak NexPress Substrate Expansion Kit, dzięki któremu możliwe stało się zadrukowywanie w tych urządzeniach różnych gatunków kartonu i materiałów syntetycznych.


W przypadku tych pierwszych, za sprawą pakietu maszyna obsługuje obecnie kartony o grubości do 610 mikronów. Jeżeli chodzi o podłoża syntetyczne, maksymalna ich grubość może wynieść 14 mm. Szersze spektrum zadrukowywanych materiałów oznacza dla użytkowników maszyn NexPress większe możliwości, choćby w kontekście realizowania niskonakładowych serii opakowań kartonowych, etykiet czy przywieszek. Znacząco powiększa się też portfolio możliwych do wykonania w nich zamówień komercyjnych czy publikacyjnych. Wśród tego typu prac Kodak wymienia m.in. displeje POS, systemy oznaczeń w punktach sprzedaży detalicznej, wizytówki, menu restauracyjne czy wieszaki na drzwi.
„Maszyny z rodziny NexPress oferują wysoką wydajność, unikalne możliwości w zakresie produkcji poligraficznej oraz modułową konstrukcje, umożliwiając ich użytkownikom korzystanie z kolejnych udoskonaleń technologicznych wprowadzanych na rynek z myślą o tych urządzeniach – mówi Leonard Christopher, menedżer produktu, odpowiedzialny za markę NexPress w dziale elektrofotograficznych systemów drukujących Eastman Kodak. – Pojawienie się pakietu Substrate Expansion oznacza rozszerzenie oferty drukarni o kolejne, atrakcyjne opcje, a w efekcie – umożliwia jej dalszy rozwój i powiększanie grupy klientów. Upgrade ten w praktyce pozwala na zadrukowywanie w tej samej maszynie z jednej strony podłoży niskogramaturowych, z drugiej – materiałów o większej grubości. Tym samym użytkownik rozwiązania z serii NexPress może w większym stopniu sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów z różnych branż”.

Jak zapewnia Kodak, wdrożenie pakietu Substrate Expansion jest dla obecnych użytkowników maszyn NexPress procesem sprawnym i niezakłócającym cyklu produkcyjnego. Całość zajmuje około dwóch dni i wiąże się z jednodniowym szkoleniem, przeprowadzanym u klienta przez specjalistę technicznego z firmy Kodak. Dotyczy ono m.in. zastosowania najlepszych praktyk w kontekście szerszego spektrum podłoży wykorzystywanych przez drukarnię. Po implementacji pakietu Substrate Expansion, operator maszyny może samodzielnie dokonać niezbędnych zmian w jej konfiguracji, umożliwiając tym samym obsługę szerszej gamy podłoży.
Mówi Philippe Colin – CEO firmy SharePrint, będącej użytkownikiem maszyn NexPress: „Nasza przygoda z drukiem cyfrowym zaczęła się 13 lat temu od zakupu rozwiązania Kodak NexPress 2100. Był to przełom w kontekście naszego rozwoju, gdyż urządzenie to świetnie uzupełniło użytkowane przez nas maszyny offsetowe pracujące w technologii UV. W 2008 roku, po udoskonaleniach wprowadzonych w platformie NexPress, zdecydowaliśmy się na kolejny model z tej serii – Kodak NexPress 3000. Systematyczne wzbogacanie możliwości tych urządzeń, a także najwyższy poziom obsługi i serwisu zapewniany przez producenta, sprawiły że w naszej firmie pojawiła się maszyna NexPress ZX3300, wyposażona w opcję zadrukowywania dłuższych arkuszy. Rozwiązanie to pozwala na wykonanie 4-stronicowej broszury w trybie obustronnym, a obecnie – dzięki pakietowi Substrate Expansion – także na obsługę grubszych podłoży kartonowych i wybranych materiałów syntetycznych. W przypadku tych drugich, z powodzeniem stosujemy materiały o grubości 300-400 mikronów i powiększonym formacie. Wykorzystujemy też podłoża kartonowe o grubości maksymalnej 600 mikronów, które są idealne przy produkcji krótkich serii opakowań. Podsumowując, nowa opcja umożliwiła nam rozszerzyć zakres aplikacji, jakie możemy zaoferować klientom”.
Inny użytkownik maszyn NexPress – Daniel Van Vliet, będący właścicielem firmy Van Vliet Printing, dodaje: „Pakiet Substrate Expansion daje naszej firmie znaczącą przewagę konkurencyjną. Zastosowanie grubszych podłoży oznacza możliwość zaoferowania produktów, które zazwyczaj nie były dotychczas wykonywane w maszynach cyfrowych. Obecnie maszynę NexPress możemy wykorzystać do produkcji elementów trójwymiarowych, wieszaków oraz licznych materiałów dla sieci sprzedaży detalicznej. Wcześniej realizowaliśmy je w płaskim ploterze inkjetowym, jednak nie było to optymalne w ich przypadku narzędzie z uwagi na ograniczenia w prędkości, elastyczności i jakości. Zaproponowany przez firmę Kodak pakiet sprawił, że znacząco zwiększyliśmy naszą wszechstronność w zakresie prac obsługiwanych przez maszynę NexPress”.

W ostatnim roku amerykański producent przeprowadził z myślą o platformie NexPress także ważne inwestycje. Na rynku pojawiły się modele NexPress ZX3300 i ZX3900, wyposażone w szereg nowych funkcji pozwalających na szersze spektrum realizowanych w nich zastosowań. Oba urządzenia są dostarczane z oprogramowaniem System Software v17, które zawiera liczne narzędzia kontrolujące jakość obrazu i mające zapewnić odpowiednią wydajność całego procesu produkcyjnego.
Nowością w ofercie firmy Kodak jest też biały, suchy toner kryjący – NexPress Opaque White Dry Ink, będący uzupełnieniem dziewięciu innych tonerów specjalnych stworzonych z myślą o maszynach z serii NexPress. Jak zapewnia producent, umożliwia on uzyskanie wyższego poziomu nieprzezroczystości w jednym przejściu niż w przypadku produkcji wieloetapowej, realizowanej w innych urządzeniach. To z kolei skutkuje wyższą wydajnością i jakością realizowanych tu niskonakładowych prac, np. opakowań, systemów oznaczeń, etykiet czy ekskluzywnych zaproszeń.

Więcej informacji na temat rozwiązań bazujących na platformie NexPress można znaleźć na stronie http://www.kodak.com/go/nexpress.


Kategorie: Poligrafia
Tagi: Kodak

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.