Import i eksport dóbr kultury w Europie – interaktywna mapa

Przegląd

Nie wiemy, ile warta jest kolekcja Czartoryskich, ale wiemy, ile europejskie kraje zarabiają na obrocie swoich dóbr kultury.

Dane statystyczne Eurostatu podają, że Wielka Brytania w 2015 r. zyskała z ich eksportu 10,040 mld €, a z importu 5,750 mld €. Niemcy są na drugiej pozycji w tej dziedzinie z bilansem wynoszącym 903 mln €. Jak zatem na arenie europejskiej prezentuje się Polska i inne kraje? Odpowiedzi na te pytania szukali analitycy z platformy ShopAlike, którzy zebrali wszystkie dane w formie interaktywnej mapy, na której możemy porównać je w prosty sposób.

Dzieła sztuki najatrakcyjniejsze dla UE

Unia Europejska cieszy się pozytywnym bilansem z handlu dobrami kultury. Jest mistrzem w eksporcie dzieł sztuki (obrazów, rycin, rzeźb i projektów), które reprezentują 49% jej całego kulturowego eksportu. Nikogo nie dziwi natomiast fakt, że filmy, gry i konsole do gier są najliczniej importowane ze Świata do Europy, w szczególności z Ameryki, cieszącej się najlepiej rozwiniętym przemysłem kinematograficznym.

Wielka Brytania vs. Niemcy

Choć Wielka Brytania i Niemcy są największymi eksporterami i importerami dóbr kultury w Europie, różnią się od siebie pod względem swoich interesów. Niemcy sprowadzają dużo obcojęzycznych filmów, gier wideo i konsoli, podczas gdy Wielka Brytania importuje najliczniej dzieł sztuki, co potwierdza fakt, że w Londynie znajduje się najwięcej muzeów w Europie. Jak podaje serwis BuchMesse, wysoki eksport niemieckich książek wynika z ich sprzedaży do niemieckojęzycznych sąsiadów, Austrii i Szwajcarii.

Jak zatem wypada Polska?

Polska z trzecim najlepszym bilansem handlowym w Europie wynoszącym 903 mln € wypada bardzo dobrze na tle innych krajów europejskich. Importuje najwięcej utworów audiowizualnych (31,9%), książek (28,4%) oraz filmów i gier (28.5%). Zaskakujące jest to, że jako eksporter dóbr kultury sprzedaje największą ilość tych samych produktów, co importuje.

Dowiedz się więcej z mapy ShopAlike

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.