Cykl spotkań promujących literaturę podróżniczą KONTYNENTY LITERATURY

Przegląd

Wydawnictwo Sonia Draga, warszawska Księgarnia Korekty i magazyn podróżniczy „Kontynenty” mają przyjemność zaprosić czytelników na cykl spotkań promujących literaturę podróżniczą KONTYNENTY LITERATURY.

Spotkania odbędą się w warszawskiej Księgarni Korekty w ramach projektu realizowanego przez Wydawnictwo Sonia Draga we współpracy z magazynem podróżniczym KONTYNENTY. Wydarzenia stanowią część programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”.

Na cykl składają się 4 spotkania łączące miłość do książek z fascynacją podróżowaniem i poznawaniem świata. Chcemy, by projekt przyczynił się do propagowaniu dobrej współczesnej polskiej literatury podróżniczej, reportażu i relacji z podróży jako źródeł wiedzy o świecie i podróżowaniu oraz upowszechnianiu idei świadomego podróżowania.

Spotkania będą się odbywać zawsze o godzinie 18:00 w warszawskiej Księgarni Korekty (al. Wyzwolenia 14 – tył placu Zbawiciela). Korekty to klimatyczny lokal, który jest nie tylko księgarnią, ale także kawiarnią.

W ramach cyklu zapraszamy na następujące spotkania:

Spotkanie I

4 października 2017

Gość: prof. Jerzy Bralczyk – językoznawca, jeden z największych i najpopularniejszych polskich autorytetów, autor słowników i błyskotliwych książek o niuansach polszczyzny. Stały felietonista KONTYNENTÓW.

Temat: „Dwie słowie, czyli ile słów potrzeba, by opisać świat”.

Prowadzenie: Michał Ogórek – dziennikarz, felietonista, satyryk.

Podczas spotkania spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy przewodniki pisane i literatura podróżnicza mają sens w czasach dominacji obrazów i przekazów na żywo.

Spotkanie II

8 listopada 2017

Gość: Arun Milcarz – niezależny reporter, podróżnik, autor książki o podróży przez Saharę „Czad. W poszukiwaniu straconego” (Dygresje 2016), uhonorowanej główną Nagrodą Magellana w kategorii Książka reportażowa. Pierwszy laureat ustanowionej 18 maja 2017 roku nagrody specjalnej KONTYNENTÓW – „Próg 2017”, wyróżniony za niezależność i odwagę w kroczeniu swoją drogą i za umiejętnie rozwijany dar opowiadania.

Temat: „Obuchem w łeb, czyli zadziwienie światem”.

Prowadzenie: Paweł Drozd – reporter III Programu Polskiego Radia, na antenie którego prowadzi cykliczną audycję podróżniczą „Świat z lotu Drozda”.

Podczas spotkania będziemy dyskutować o tym, czy literatura podróżnicza może istnieć bez wnikliwej kwerendy – czy wystarczy wrażliwość, zmysł obserwacji i dar opowiadania. Adeptom literatury podróżniczej doradzimy z kolei, jak pisarz powinien przygotować się do wyjazdu.

Spotkanie III

7 grudnia 2017

Gość: Łukasz Wierzbicki – podróżnik, pisarz, autor książek podróżniczych dla dzieci (dwie z nich: „Dziadek i niedźwiadek” oraz „Afryka Kazika” weszły do kanonu lektur szkolnych), niestrudzony propagator mądrego i radosnego podróżowania.

Temat: „Się plecie o świecie, czyli dzieciom też się coś należy z podróżowania”.

Prowadzenie: Dariusz Fedor – redaktor naczelny Magazynu Podróżniczego KONTYNENTY

Wspólnie z gościem i prowadzącym zastanowimy się, jakie korzyści ze wspólnego podróżowania czerpią dzieci, a jakie ich opiekunowie. Porozmawiamy także o tym, jak podsycać, a nie gasić dziecięcą wyobraźnię. Szczególnie serdecznie zapraszamy więc młodych czytelników!

Spotkanie IV

14 grudnia 2017

Gość: Elżbieta Dzikowska historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych (w tym „Pieprz i wanilia”), audycji radiowych, a także wystaw sztuki współczesnej. Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych. W 1976 roku zostali pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków.

Temat: „Pieprz i wanilia albo groch z kapustą, czyli czego podróżnik-pisarz po szerokim szuka świecie”.

Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki – redaktor naczelny „Magazynu literackiego KSIĄŻKI”

Podczas spotkania będziemy zastanawiać się, co stanowi istotę literatury podróżniczej – opisywanie rzeczy pięknych czy piękne opisywanie – i skąd czerpać motywację, gdy podróżuje się od ponad sześćdziesięciu lat. Spróbujemy również dowiedzieć się, czy świat skrywa jeszcze przed Elżbietą Dzikowską jakieś tajemnice.

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Aktualne informacje o wydarzeniach: https://www.facebook.com/KorektyKsiegarnia/

Więcej informacji o autorach: www.magazynkontynenty.pl

Projekt KONTYNENTY LITERATURY jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Sonia Draga

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.