Polacy coraz chętniej wybierają książki elektroniczne na wakacje

Przegląd

Jak pokazują wyniki badań Virtualo wakacyjny niezbędnik to obecnie nie tylko krem z filtrem czy ręcznik plażowy. Ponad połowa respondentów w trakcie dłuższych podróży zabiera ze sobą elektroniczną książkę, a 40% używa jej przebywając na wakacjach. Dla osób, które nie wyobrażają sobie urlopu czy wakacji bez dobrej lektury, nowoczesne formy czytania to prawdziwa rewolucja!

Chociaż okres wakacyjny i wycieczki bardziej kojarzą się z aktywnością na świeżym powietrzu niż z czytaniem książek, badanie Virtualo „Zwyczaje związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” pokazało, że dla wielu osób książki elektroniczne są ważnym wakacyjnym towarzyszem i nieustannie partnerują w sytuacjach przemieszczania się jak na przykład dłuższych podróży.

Biblioteka w plecaku

Dla jednych urlop to czas nadrabiania zaległości w lekturze, kiedy można spokojnie usiąść i skupić się nad trudniejszą i poważniejszą książką, dla innych moment odprężenia, w którym można zrelaksować się czytając lekkie i przyjemne tytuły. Nowoczesne formy czytania zapewniają nam możliwość wyboru różnorodnej literatury w dowolnym momencie w zależności od preferencji.

Książka elektroniczna nic nie waży, fizycznie nie zajmuje także przestrzeni – wszystkie ebooki zapisujemy na czytniku, smartfonie lub tablecie – urządzeniach, które z łatwością możemy włożyć do plecaka czy torebki lub do kieszeni. Głównymi zaletami ebooków według respondentów badania są: szybki dostęp do własnej, wirtualnej biblioteki (32%), wygoda korzystania (20%) oraz brak konieczności noszenia ciężkich, papierowych książek (43%).

Nowoczesna technologia ułatwia lekturę

Współcześnie wiele czytników posiada podświetlane ekrany, więc swobodnie można zgłębiać lektury również wieczorami w autobusie, pociągu czy samolocie. Są energooszczędne i  wyróżniają się niespotykanym dziś w świecie elektroniki, bardzo długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Długi czas pracy baterii sprawia, że z książek elektronicznych możemy korzystać na biwaku,  w górach czy nad morzem, nierzadko nawet przez tygodnie, niezależnie czy planujemy podczas urlopu przeczytać kilka zaległych książek czy tylko jeden tytuł. Dostępne modele e-czytników niejednokrotnie są bardziej poręczne od tradycyjnej grubej książki, nawet tej w miękkiej okładce. Dodatkowo matowy papier elektroniczny, imitujący stronę książki, doskonale sprawdza się w każdych warunkach. Niezależnie od natężenia światła tekst jest zawsze dobrze widoczny, ma się więc wrażenie, że czyta się ze zwykłej kartki papieru. E-czytnik można zabrać ze sobą do parku czy na plażę nawet podczas słonecznych dni.

Świat współczesnej literatury w zasięgu ręki

Znaczący wpływ na chęć korzystania z książek elektronicznych podczas wyjazdów ma również rozwój nowych technologii. Jak pokazują wyniki badania najczęściej z nowoczesnych form czytania korzystają ludzie młodzi w wieku 15-24 lat (32%) oraz 25-34 lat (34%), mieszkańcy dużych miast, którzy kilka razy w miesiącu robią zakupy przez Internet i cenią sobie możliwość lektury w każdej wolnej chwili. Kupienie cyfrowej książki nie jest trudne, szczególnie dla osób, które przynajmniej raz w swym życiu zrobiły zakupy przez Internet. Ponieważ wirtualna przestrzeń daje nam możliwość śledzenia i porównywania cen, łatwo można również upolować ebooki w najatrakcyjniejszych promocjach. Księgarnia internetowa udostępnia nam tytuł już w momencie zakupu, pozyskanie książki trwa zaledwie kilka sekund. Po zalogowaniu i dokonaniu płatności książka od razu jest dostępna w wirtualnej bibliotece użytkownika, skąd można ją pobrać na dowolne urządzenie.

Wraz z upowszechnieniem się laptopów, tabletów i smartfonów, ebooki i audiobooki stały się łatwo dostępne. Książka elektroniczna jest lekka, prosta w obsłudze, prawdziwa kieszonkowa biblioteka, co sprzyja lekturze w dowolnej chwili i miejscu, w podróży, na wakacjach czy w kawiarni. – komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo. Warto podczas urlopu zabezpieczyć się  na wypadek niesprzyjającej pogody i zabrać ze sobą wybrane wcześniej ebooki lub audiobooki. Z naszych obserwacji wynika, że w wakacje najlepiej sprawdza się literatura gatunkowa typu kryminał, thriller, fantastyka oraz  romanse. – dodaje.

Audiobooki to również niezawodne rozwiązanie na nudę i monotonię podczas jazdy samochodem na wymarzone wakacje. Świat, który tworzy audiobook, pozwala miło spędzić wielogodzinną podróż czy też nadrobić literackie zaległości.

Jak pozyskać książki elektroniczne?

Jak pokazują wyniki badania, ważną rolę w rozpoczęciu obcowania z ebookami odgrywa wpływ otoczenia i rekomendacje innych użytkowników e-książek. Aż 36% obecnych użytkowników ebooków wskazało, iż impulsem do spróbowania czytania w nowoczesnej formie była namowa znajomych.

Najczęstszym sposobem pozyskiwania książek elektronicznych jest pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł – deklaracja 2/3 zapytanych respondentów. Według badania Virtualo, 55% użytkowników kupuje ebooki samodzielnie, 40% korzysta z plików pozyskanych przez znajomego. W przypadku audiobooków najpopularniejsze sposoby pozyskiwania tytułów to bezpłatne pobieranie z oficjalnych źródeł (55%), samodzielne kupowanie (43% wskazań), korzystanie z audiobooków kupionych przez inną osobę (32%). Co trzeci respondent (37% czytelników ebooków i 31% słuchających audiobooki) przyznaje się jednak również do korzystania z plików pozyskanych z nieoficjalnych źródeł.

Książki elektroniczne to obecnie gadżety, które wychodzą naprzeciw osobom kochającym czytać i nie wyobrażają sobie życia bez dobrej książki. Cyfrowe wydania książek zapisane w pamięci można odtworzyć w każdym miejscu i czasie, co powoduje niezwykłe udogodnienie i zachęca wiele osób do czytania.

Kategorie: Rynek Polski
Tagi: ebooki, Virtualo

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.