Sześć na dziewięć, czyli choroba na świat

Przegląd

Ebook w sprzedaży

http://www.psychoskok.pl/produkt/szesc-dziewiec-czyli-choroba-swiat

http://www.ebooki123.pl/szesc-na-dziewiec-czyli-choroba-na-swiat_p711

Stefan Szczygłowski to pisarz o dużej dojrzałości literackiej. Sześć na dziewięć, czyli choroba na świat to pozycja wnosząca świeżość do współczesnej literatury polskiej, ujawniająca dystans autora do zastanych modeli powieściowych i twórczych w ogóle. Przez zderzenie różnych rejestrów twórca obnaża konwencjonalność całego uniwersum tekstowego, w którym z konieczności sam się obraca.

Książka Szczygłowskiego składa się z fragmentów stylizowanych na różnorakie teksty – sięga nawet do tych czysto użytkowych – czerpiąc tym samym z codziennego doświadczenia współczesnego czytelnika i zarazem prowadząc przewrotną grę z nośnym od dekad hasłem o śmierci fikcji literackiej. Książka Sześć na dziewięć, czyli choroba na świat przesiąknięta jest ironią. Podmiot czynności twórczych – o zagadkowej zresztą tożsamości – bezlitośnie obnaża nie tylko formuliczność dotychczasowej powieści, lecz także same klisze językowe, co uwyraźnia się zwłaszcza w oksymoronicznych zestawieniach, jakimi operuje.

Autor proponuje więc czytelnikowi podjęcie swoistej gry z tekstem przez nagromadzenie w nim subtelnych cytatów filozoficznych, a także ukrycie w nim paralelnych formuł na poziomie całej konstrukcji – zarówno semantycznej, jak i formalnej.

Inne książki autora

http://www.psychoskok.pl/autorzy/stefan-szczyglowski

Książkę poleca Wydawnictwo Psychoskok

http://www.psychoskok.pl

Polub nas na Facebooku

https://www.facebook.com/WydawnictwoPsychoskok

Kategorie: Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.