Zespół Downa… trudniejsze życie, piękniejszy świat

Przegląd

 

książka o niepowtarzalnej miłości matki do swojego dziecka…

http://www.psychoskok.pl/produkt/zespol-downa-trudniejsze-zycie-piekniejszy-swiat

Szacuje się, że w Polsce 1 na 800 – 1000 dzieci rodzi się z Zespołem Downa. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę żywe urodzenia na całym świecie okaże się, że co 2 minuty na świat przychodzi dziecko obarczone tą zmianą genetyczną. Zastanówmy się jednak, czy jakiekolwiek statystyki mają znaczenie? Nie, ponieważ jest to najczęściej występująca wada wrodzona, która może wystąpić u dziecka pochodzącego z każdej rodziny.

Obawa, że zostaniemy rodzicami dziecka z zespołem Downa jest nieuzasadniona, choć oczywiście pojawia się u większości ciężarnych kobiet, czy par planujących powiększenie rodziny. Warto jednak abyśmy wszyscy zdali sobie sprawę, że potomek z zespołem Downa to nie „przekleństwo”, lecz nowy, w pełni wartościowy, choć troszkę „inny” człowiek.

Ktoś mógłby nierozważnie zapytać: Po cóż zajmować się tą tematyką skoro absolutnie mnie nie dotyczy? Odpowiedzmy: Po to, by nigdy nie okazać ignorancji, obojętności, niewiedzy lub co gorsza wzgardy i nietolerancji, gdy na swojej drodze spotkamy dziecko lub dorosłego z zespołem Downa. Uświadomieni łatwiej pogodzimy się także z faktem, że zostaliśmy rodzicami tak „wyjątkowego” malca. Oczywiście nikomu nie życzy się podobnych niespodzianek od losu, ale jak wiemy ten zespół wad genetycznych corocznie zaskakuje tysiące, miliony osób, które jak my obecnie nie zakładały podobnych okoliczności.

Książka autorstwa Mai Chmiel nosi bardzo czytelny tytuł i podtytuł – „Zespół Downa… trudniejsze życie, piękniejszy świat” , dzięki czemu od razu wiemy, z jaką tematyką przyjdzie nam się mierzyć. Uwaga. Nie jest to pozycja naukowa, która z medycznego puntu widzenia przedstawi nam problematykę zespołu Downa, ale swego rodzaju pamiętnik. W zasadzie, o czym jest ta książka najlepiej mówią słowa autorki, matki syna z zespołem Downa:

To książka o życiu i jego codzienności, zwykłości matki, dla której jej syn jest najwspanialszy, która nie wstydzi się powiedzieć, że urodził się z zespołem Downa. Jak każda, wychodzi z nim na spacer, zabiera do zoo, a w deszczowe weekendy do kina. Nie chowa przed światem takiego skarbu, nie stroni od ludzi i wciąż się uśmiecha. Jak każda, próbuje wychować wspaniałego człowieka…”

Maja Chmiel napisała tę poruszającą książkę z potrzeby serca. Wiedząc jak trudne, a zarazem wyjątkowe jest życie kobiety, która zyskując status matki dowiaduje się, że jej pociecha będzie wymagała szczególnej opieki, pragnie podzielić się z innymi swą wiedzą i doświadczeniem. Narodziny dziecka z zespołem Downa okazują się bowiem rewolucją, która obejmuje każdy obszar życia.

Poznaj autorkę i jej twórczość

http://www.psychoskok.pl/autorzy/maja-chmiel

Polub nasz Fanpage na Facebooku

https://www.facebook.com/WydawnictwoPsychoskok

Odwiedź naszą stronę internetową

Kategorie: Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.