ROBERT KANIGEL „Człowiek, który poznał nieskończoność”

Przegląd

„Czym Mozart dla muzyki, a Einstein dla fizyki, tym Ramanujan był dla matematyki”.

Clifford Stoll 

 

W 1913 roku dwudziestopięcioletni kancelista bez formalnego wykształcenia napisał list do G. H. Hardy’ego, uchodzącego najwybitniejszego za angielskiego matematyka tamtych czasów. Srivans Ramanujan prosił Hardy’ego o opinię na temat kilku pomysłów, na które wpadł, zajmując się teorią liczb. Hardy zorientował się, że list został napisany przez geniusza. W ten sposób rozpoczęła się jedyna w swoim rodzaju, niezwykle twórcza współpraca naukowa między angielskim wykładowcą akademickim a zubożałym hinduskim geniuszem. Hardy umożliwił Ramanujanowi podróż do Anglii, choć musiał on zostawić żonę i bliskich w Madrasie. Izolacja od rodziny, a także ogromnie intensywna praca zebrały w końcu swoje żniwo. Ramanujan zmarł siedem lat po wyjeździe z Indii. Dla Hardy’ego współpraca z nim okazała się jedynym „prawdziwie romantycznym incydentem w życiu”.

Robertowi Kanigelowi udało się nie tylko przedstawić dokonania Ramanujana w sposób  przystępny dla czytelników, ale pokazać także źródła jego inspiracji, jego emocje, fascynację liczbami i przyjemność, jaką czerpał z badania ich. Po blisko stu latach od śmierci genialnego matematyka jego życie i twórczość są świadectwem, że prawdziwy geniuszu może narodzić się w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach. Dramatyzm i bogactwo tej biografii stanowią świetny materiał literacki.

Robert Kanigel, zdobywca Grady-Stack Award za pisarstwo popularnonaukowe, jest także autorem:  The One Best Way: Frederick Winslow Taylor and  the Enigma of Efficiency, Apprentice to Genius: The Making of a Scientific Dynasty oraz High Season: How One French Riviera Town Has Seduced Travelers for Two Thousand Years.

Książka Człowiek, który poznał nieskończoność została w 1991 roku jedną z pięciu finalistek konkursu „Los Angeles Times” w kategorii „nauka”. Artykuły, eseje i recenzje autorstwa Roberta Kanigela ukazywały się w wielu czasopismach, m.in. w: „New York Times Magazine”, „Civilization”, „Psychology Today”, „Science 85”, „Heath” oraz „The Sciences”. Jego recenzje regularnie publikowały „The New York Times Book Review” i  „Los Angeles Times”. Robert Kanigel jest wykładowcą pisarstwa naukowego na MIT, gdzie kieruje także programem dla absolwentów wydziału pisarstwa naukowego. Wykładał na University of Baltimore’s  Yale Gordon College of Liberal Arts i John Hopkins University. Mieszka w Cambridge, w stanie Massachusetts.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.