Program literacki na 25 urodziny Goethe-Institut-Krakau

Przegląd

Goethe-Institut w Krakowie obchodzi swoje 25 urodziny.  23 marca zainaugurowany zostanie nowy projekt literacki Instytutu: „Berlin – Kraków: tak daleko, tak blisko”.

W ramach projektu, do Krakowa przyjadą „niektóre pisarki i niektórzy pisarze”, żeby wspólnie zastanowić się nad tym, co łączy i co różni oba miasta.

W wiosennej części projektu przewidziano między innymi:

  • 23 marca, godz. 18.00wernisaż wystawy: Filipa Springera: Okiem reporteraWystawa berlińskich zdjęć Filipa Springera, znakomitego polskiego reportera, fotografa, autora kilku głośnych książek, między innymi o estetyce przestrzeni polskiej. Wystawa otwarta od 24 marca do 23 czerwca 2017 r. w Goethe-Institut w Krakowie, Rynek Główny 20.
  • 23 marca, godz. 18.30spotkanie z Jakobem Heinem, autorem książki: „Berlin. Hipsterska stolica Europy”Jest to jedna z tych wyjątkowych opowieści o stolicy Niemiec, gdzie kpina spotyka się z ogromną czułością i fantastyczną wiedzą. Autor potrafi pisać o swoim mieście z dystansem, ale i miłością.  Niemieckie wydanie książki ukazało się w roku 2006 i wywołało dyskusję wśród samych Berlińczyków.
  • 27 kwietnia, godz. 18.30Spotkanie z Christianem „Flakem” Lorenzem – muzykiem, członkiem światowej sławy zespołu Rammstein, znanego z mocnej metalowej muzyki i niesamowitych pirotechnicznych efektów. „Flake” jest autorem autobiografii Tastenficker (Klawiszotłuk), w której przedstawia okres jego dorastania w NRD oraz moment przełomu na początku lat 90.
  • 18 maja, godz. 18.30Spotkanie z Uwem Radą – dziennikarzem i publicystą, od wielu lat żyjącym we wschodniej części Berlina. Jest autorem książek dotyczących kulturowych dziejów rzek, między innymi Łaby, Odry i Niemna. W polskim przekładzie ukazały się dotąd książki: Niemen. Dzieje pewnej europejskiej rzeki (2012), Odra. Życiorys pewnej rzeki (2015) oraz Adriatyk. Miejsca, ludzie, historie (2016).

Wstęp wolny, wszystkie spotkania tłumaczone symultanicznie.

Programowi towarzyszy przegląd filmów, w których ważną rolę gra Berlin:

20 kwietnia
Berlin is in Germany

reż. Hannes Stöhr, 91 min, 200111 maja
Niebo nad Berlinem

reż. Wim Wenders, 122 min, 1987

8 czerwca
Good bye Lenin!

reż. Wolfgang Becker, 120 min, 2003

 

więcej Goethe Institute Krakau

Profil na facebooku

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.