Premiera książki „Życie Lali przez nią samą opowiedziane”

Przegląd

Szanowni Państwo,

zapraszamy na spotkanie wokół książki Heleny Karpińskiej Życie Lali przez nią samą opowiedziane.
Dziesięć lat temu Helena Karpińska (1919-2008) dała się poznać czytelnikom jako bohaterka Lali Jacka Dehnela.

Teraz powraca jako autorka.

W rodzinno-literackiej rozmowie udział wezmą Jacek Dehnel – wnuk Heleny Karpińskiej i jej córka –  Anna Karpińska-Dehnel. Spotkanie poprowadzi Tomasz Fiałkowski.

12 kwietnia (środa), godz. 19:00, Faktyczny Dom Kultury
ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa

Juiceman  

***
Szeherezada, snująca opowieści bez ram i końców, oplatające gęstą siecią oliwski dom. Taką właśnie sportretował ją wnuk.
A jak brzmi Lala, która mówi własnym głosem? Życie Lali to swego rodzaju kontynuacja bestsellerowego dzieła cenionego pisarza, Jacka Dehnela, zilustrowana niepublikowanymi zdjęciami rodzinnymi ukazuje się wraz ze specjalnym wydaniem Lali.

Czym jest Życie Lali…? To kolaż opowiadań, słuchowisk radiowych i miniatur autorstwa Heleny Karpińskiej – Lali, której odchodzenie tak przejmująco uwiecznił jej wnuk, Jacek Dehnel, w swojej debiutanckiej powieści pod tym samym tytułem, nagrodzonej Paszportem Polityki. Są wśród nich wcale nie takie sielskie obrazki z życia przedwojennej wsi, są i tragiczne scenki z czasów okupacji. Nie brak też historii znanych z Lali, w których raz jeszcze ożywa Lisów, sierota, której złodzieje wycięli kapustę, ba!, swoje miejsce ma nawet wiecznie piekląca się ciotka Mechowa i jej bocian na smyczy. Ich tłem są często tragiczne dzieje minionego stulecia, które porwały w swoje tryby autorkę i jej rodzinę.
Helena Karpińska ze znawstwem i wyczuciem opisuje zwykłych ludzi, konfrontując ich z bezlitosną historią lub sytuacjami
bez wyjścia. Jej bohaterowie są raz dobrzy, raz źli, a najczęściej – jak to w życiu bywa – ani tacy, ani tacy. Ale zawsze prawdziwi.

Kategorie: Literatura, Wydarzenia
Tagi: Grupa Foksal, WAB

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.