Dzisiaj rozpoczynają się XXIII TARGI WYDAWCÓW KATOLICKICH – ŚWIĘTO KSIĄŻKI RELIGIJNEJ

Przegląd

W dniach 30 marca – 2 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się 23. edycja Targów wydawców Katolickich, doroczne Święto Dobrych Książek. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a współorganizatorem Zamek Królewski w Warszawie. Na ponad 140 stoiskach swoja ofertę zaprezentuje ponad 160 wydawców i wystawców.
Głęboko wierzę, iż działalność wydawnictw specjalizujących się w produkcji książkowej o tematyce religijnej idealnie wpisuje się w realizację głównego hasła przewodniego Targów: „Idźcie i głoście”. Dzięki mozolnemu wypełnianiu tej szczególnie ważnej, zarówno w wymiarze duchowym, kulturowym, jak i społecznym misji – w dodatku w niezwykle trudnych warunkach ekonomiki polskiego rynku książki, ta niezwykła „posługa” świadczona przez oficyny diecezjalne, zakonne oraz prywatne, świeckie podmioty gospodarcze, spełnia wszelkie znamiona dzieła nieustannej ewangelizacji – przekonuje ks. Roman Szpakowski sdb, dyrektor Targów i prezes Zarządu, Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Jednak każdego roku podczas Targów uwagę organizatorów przykuwają także inne ważne wydarzenia z historii Kościoła w Polsce i na świecie, jak trwający właśnie Rok Maryjny, będący jednocześnie okazją do uczczenia kilku ważnych dla kultur maryjnego jubileuszy, w tym: 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, 140-lecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, 100-lecia objawień w Fatimie, czy 300. rocznicy objawień w Aparecida. Na Targach znajdą się także publikacje związane z trwającym obecnie Rokiem Świętego Brata Alberta.
Ekspozycja Targowa w Arkadach Kubickiego zostanie otwarta dla zwiedzających w czwartek, 30 marca o godz. 10.00, jednak oficjalne otwarcie nastąpi o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. W jego trakcie przesłanie do wydawców katolickich wygłosi Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski. Jego Eminencja spotka się także z czytelnikami tego samego dnia, dzięki spotkaniu organizowanemu przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha, dedykowanemu roli autorytetów w dzisiejszym świecie (godz. 15, Sala Koncertowa). Pretekstem do tej dyskusji jest najnowsza książka ks. kardynała, zatytułowana „Błogosławiona Sancja Szymkowiak. Postanowiła zostać świętą”.
W tegorocznym programie Targów znalazło się ponad 250 wydarzeń: spotkań autorskich, promocji premierowych publikacji, seminariów i paneli dyskusyjnych.

Wśród autorów, którzy odwiedzą w tym roku Arkady Kubickiego znaleźli się m.in.: ks. prof. Henryk Witczyk, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Marek Starowieyski, ks. Marek Dziewiecki, ks.Adam Boniecki, ks. Piotr Pawlukiewicz, ks. Bogusław Kowalski, prof. Krzysztof Koehler, s. Anna Maria Pudełko, Wincenty Łaszewski, biskup Michał Janocha, Ewa Kiedio, Henryk Wieja, Tomasz Terlikowski, ks. prof. Jan Sochoń, o. Barry Fisher, prof. Andrzej Nowak, Dorota Łosiewicz, Małgorzata i Wojciech Nowiccy.
Interesująco prezentuje się również lista autorów specjalizujących się w publikacjach dla dzieci i młodzieży, na której znalazły się m.in. Lidia Miś, Małgorzata Borkowska, Joanna Krzyżanek, Małgorzata Nawrocka.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Targów jest oczywiście rozstrzygnięcie bieżącej edycji Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS dla najlepszych książek o tematyce religijnej. Tym razem Kapituła Nagrody w ramach rekordowej liczby 16 konkursowych kategorii („seria wydawnicza”, „literacka”, „nauki kościelne”, „edytorska”, „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „książka autora zagranicznego”, „historia”, „duchowość”, „publicystyka religijna”, „eseistyka”, „świadectwo”, „multimedia”, „muzyka chrześcijańska”, „tłumacz”, „sztuka”) uhonorowała najbardziej wartościowe spośród ponad 360 publikacji wydanych w roku 2016 i zgłoszonych do naszego konkursu przez niemal 90 podmiotów wydawniczych.

 

Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.