Lekarz z Lampedusy – ważna książka 2017 roku!

Przegląd

Zapraszam do lektury ważnej książki pt. Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei. Jej bohaterem jest Pietro Bartolo, lekarz, który od ponad dwudziestu pięciu lat pomaga migrantom przybywającym na wyspę Lampedusę. Książka ta podbiła serca czytelników na całym świecie i została sfilmowana przez Gianfranca Rosiego.

Premiera  

Tytuł:  LEKARZ Z LAMPEDUSY

Podtytuł:  Opowieść o cierpieniu i nadziei

Autor: Pietro Bartolo, Lidia Tilotta

Wydawca: Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2017 r.

 

Pietro Bartolo jest lekarzem z Lampedusy, który od ponad dwudziestu pięciu lat pomaga migrantom. Jego historia splata się w niezwykły sposób z wstrząsającymi historiami tych, którzy uciekając od wojen lub głodu, cudem przeżyli straszliwą podróż przez pustynię oraz niewyobrażalne akty przemocy i którzy nierzadko widzieli śmierć swoich bliskich, a mimo to nie poddają się, zdecydowani rozpocząć nowe życie w Europie. To historia młodej Jasmin, która rodzi córeczkę, otoczona serdecznością kobiet z Lampedusy; Hassana, który przez całą drogę dźwiga na plecach sparaliżowanego brata; Fadumy, która musiała opuścić siedmioro dzieci, aby zarabiać na ich utrzymanie; Jerusalem, którą przemytnicy ograbili z beztroskiego życia; Kebrat, cudownie wyrwanej ze szponów śmierci… Ale są tu też historie tych, którzy na Lampedusę dotarli martwi, przywiezieni w okropnych zielonych workach.

 

Oddycham z trudem ze zmęczenia. Mdli mnie, czuję ucisk w piersiach. Nie daję już rady. Możesz do woli próbować chronić się w pancerzu, który pozwala ci iść naprzód, ale na pewno w końcu przyjdzie taki moment, w którym twoja dusza już dłużej nie wytrzyma. Jest prawie jak na wojnie. Wojnie, na którą nie masz żadnego wpływu i w której musisz walczyć z przeważającymi siłami wroga. Wojnie, która każdego dnia przynosi dziesiątki rannych. A ty nie możesz zrobić nic więcej niż tylko trwać w okopach.

 

Pietro Bartolo – lekarz z Lampedusy, od wielu lat kieruje na wyspie przychodnią, stoi zawsze w pierwszym szeregu tych, którzy niosą pomoc uchodźcom. Jeden z bohaterów filmu Gianfranca Rosiego „Fuocoammare. Ogień na morzu”, nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w 2016 roku. Lidia Tilotta – dziennikarka regionalnego ośrodka włoskiej telewizji RAI.

Książka „Lekarz z Lampedusy” to opowieść o tym, że człowiek ma prawo się bać, ale ma też obowiązek widzieć w drugim człowieka. Dopiero to tak naprawdę czyni nas ludźmi.

( z recenzji, Wojciech Jagielski)

 

Książka dostępna w dobrych księgarniach oraz na www.jednosc.com.pl

Kategorie: Literatura
Tagi: Jedność

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.