Dzisiaj do księgarń trafi książka KROMKA CHLEBA Dagmary Dworak

7 lutego do księgarń trafi książka KROMKA CHLEBA Dagmary Dworak. To poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania, do których dołączony jest jedyny w swoim rodzaju film. Dokument z wyprawy jej bohatera Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami. Książkę tę poleca Joanna Brodzik. Ta znana aktorka jest najstarszą z pięciorga wnucząt Jadzi, współbohaterki książki.

 

Dziennikarzy zainteresowanych egzemplarzami recenzenckimi – proszę o kontakt.

„Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (…). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny  z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej”.

Dagmara Dworak

W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń – Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania.

 

„Jak ocenić historię, wobec której jest się kompletnie nieobiektywnym?

Ilością wypłakanych łez.

Jak wyrazić pragnienie, żeby tę historię poznali inni?

Wybuchami niepohamowanego śmiechu i minutami głębokiego wzruszenia…

Znam tę historię od dziecka. Wzrastałam, słuchając jej zimowymi wieczorami.

Teraz i Ty możesz ją poznać.

Historię piękną i straszną. Tym bardziej wstrząsającą, że płynącą z głębi serca dzieci, które ją przeżyły.

Dzięki Danusi i Bogusławowi, mojemu ukochanemu Wujostwu, wszyscy możemy przekonać się, jakimi szczęściarzami jesteśmy, żyjąc w czasie pokoju…

Cieszę się bardzo, że została spisana. Dzięki temu i moje dzieci będą bogatsze o te wyjątkowe wspomnienia”.

Joanna Brodzik, aktorka, najstarsza z pięciorga wnucząt Jadzi, współbohaterki książki

 

 

Dagmara Dworak, córka Bogusława Żukowskiego, współbohatera książki. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, kilkanaście lat pracowała jako makler i bankowiec oraz prowadziła agencję reklamową. Zapalona fotografka, autorka zdjęć publikowanych w przewodnikach. Od lat odwiedza nietypowe miejsca, z dala od głównych szlaków.

Odbyła dwie wyprawy na Syberię w poszukiwaniu grobu Babci. W pierwszą zabrała także Ojca, umożliwiając mu wzruszający powrót do przeszłości i spotkania ze znajomymi z czasów zesłania. Nakręciła wtedy fascynujący film o gehennie rodziny i jej dramatycznej podróży z Hajnówki do dalekiej Gramatuchy. Pasją historyczną zaraziła całą rodzinę, czego dowodem są wieloletnie rozmowy z Ojcem i jego siostrą, dzięki którym mogła powstać Kromka chleba.

 

Zapraszamy na spotkania Dagmarą Dworak autorką książki „KROMKA CHLEBA”.

8.02, godz. 17.00 – spotkanie w Hajnówce, księgarnia Book Book, ul. 3 Maja

9.02, godz. 11.45 – spotkanie w Supraślu, Centrum Kultury i Rekreacji, Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 1

10.02, godz. 17.00 – Białystok, Centrum Edukacyjno- Wystawiennicze, ul. Sienkiewicza 26

Spotkanie jest organizowane wraz z Muzeum Pamięci Sybiru.

 

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.