Gavriel Savit Anna i Pan Jaskółka

Przegląd

Kraków, rok 1939. Anna jest córką profesora lingwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma 7 lat, ale już doskonale włada kilkoma językami.

Pewnego dnia ojciec Anny wychodzi z domu i jak zwykle w takiej sytuacji zostawia ją pod opieką przyjaciela, niemieckiego aptekarza. Tym razem jednak ojciec nie wraca, a aptekarz nie wyraża chęci, aby zaopiekować się dziewczynką. Anna nie wie, że Niemcy dokonali aresztowań w ramach czystki przedstawicieli polskiej inteligencji. Jest małą przestraszoną istotą, która nie może dostać się do zamkniętego mieszkania i nie wie, co ma ze sobą zrobić.

Na ulicy natyka się na dziwnego nieznajomego, który zwraca na nią uwagę. Próbuje dowiedzieć się czegoś o Annie, zadając jej pytania w rozmaitych językach, a gdy stara się ją ośmielić i zachęcić do rozmowy, zaczyna wydawać dźwięki, na które reagują ptaki…

Książka w piękny i poetycki sposób przekazuje prawdę  o trudnych czasach i niezwykłej przyjaźni tych dwojga, o wędrówce poprzez cały kraj, o dorastaniu Anny, okropnościach wojny i tym dodatkowym języku, którego się uczy dziewczynka od swojego opiekuna – o języku Drogi.

Gavriel Savit

Anna i Pan Jaskółka

Zapowiedź

Data wydania: styczeń 2017

Tłumaczenie: Zuzanna Byczek

Tytuł oryginału: Anna and the Swallow Man

ISBN: 978-83-7686-529-4

Oprawa: twarda

Cena: 34,90 zł

Gavriel Savit

aktor i piosenkarz, występujący na 3  kontynentach, od Nowego Jorku aż po Tokyo. „Anna i Pan Jaskółka” to jego pierwsza powieść. Gavriel jest wielkim miłośnikiem realizmu magicznego Jorge Luisa Borgesa, który niewątpliwie był inspiracją do napisania tej książki. Laureat nagrody ABA Indies Choice Awards w kategorii Young Adult.

 

Tagi: Jaguar

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.