Na inauguracji odczytane zostały dwa listy przedstawicieli rządu, adresowane do organizatorów i uczestników Targów. Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński wspomniał o stale powiększającej się liczbie wystawców, co z pewnością przyczynia się do popularyzacji czytelnictwa w Polsce. Dodał także, że 20 lat historii Targów to czas stałego ich wzrostu i rozwoju. Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego tymi słowami ocenił krakowskie święto literatury: – Obecność tak wielu osób, każdego roku na Targach Książki przeczy statystykom na temat czytelnictwa w naszym kraju. I niech tak będzie – niech to radosne święto będzie iskrą, zachętą i najlepszą z możliwych reklam, że czytanie naprawdę pomaga zrozumieć nas samych i otaczający nas świat.
Dla miłośników literatury targi są okazją do spotkania z ulubionymi autorami. Gości będzie łącznie 759. Do Krakowa przyjadą m.in. autor bestsellerowych „Godzin” Michael Cunningham, Katarzyna Bonda, Sylwia Chutnik, Małgorzata Kalicińska, Marek Krajewski, Andrzej Pilipiuk, Józef Hen, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch oraz Janusz L. Wiśniewski. Dzisiaj na stanowiskach wystawców była okazja spotkać się i porozmawiać m.in. z takimi uznanymi autorami jak: Jacek Bocheński, Paweł Tekień, Jack Clemence, Elżbieta Dzikowska, o. Leone Knabit, Justyna Ewelina Dept, Dorota Lorenowicz i Hanna Wietrzny czy Klaudia Potysz.
Już od pierwszego dnia Targom towarzyszą salony literackie: Wydawnictw Akademickich i Naukowych, Wydawców Katolickich, Nowych Mediów, Książki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz po raz drugi w historii tej imprezy Salon Komiksów na którym od czwartku trwają liczne spotkania i warsztaty dla miłośników takiej formy literatury. Oprócz wydarzeń adresowanych do czytelników, odbywają się spotkania branżowe z udziałem wydawców. Organizatorzy nie zapomnieli oczywiście o najmłodszych fanach literatury. Od czwartku funkcjonuje Dziecięca Strefa Warsztatowa, w której zorganizowano m.in. tworzenie zakładek do książek oraz makaronowych okładek.
Pierwszy dzień Targów to czas rozstrzygnięć wielu prestiżowych konkursów literackich, wśród których znalazły się:
- Konkurs na Książkę Edytorsko Doskonałą, w którym wyróżnienie przyznawane jest publikacjom odznaczającym się wysokim poziomem edytorskim. Nagroda specjalna trafiła do Wydawnictwa Muzeum Warszawy – Legendy Warszawskie. Antologia (Druk i oprawa: Petit Sp. k. Oprawa graficzna i ilustracje: Wojciech Pawliński)
- Konkurs Gaudeamus 2016 dla oficyn wydawniczych za wydawanie najbardziej wartościowych polskich podręczników i skryptów akademickich. Nagrodę Główną Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® otrzymało Wydawnictwo Uniwersytetu Szczecińskiego za publikację Na początku Kunstmann wymyślił sobie Kulmową… Heinrich Kunstmann – Joanna Kulmowa. Listy 1966-2009 autorstwa U. Chęcińskiej, M. Zybury (oprac.), M.Zybury (tłum.),
- Nagrodę Główną Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych “GAUDEAMUS” – statuetkę GAUDEAMUS otrzymało Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej za publikację: O czynniku kompozycji w planowaniu przestrzeni, której autorem jest A. Bohm
- Konkurs na Najlepszą książkę na jesień organizowany przez Granice.pl. Nagroda Czytelników trafiła do Igi Wiśniewskiej za książkę pt.Przeklęta (Wydawnictwo Lucky) a nagroda Jury do Glendy Millard za publikację Gwiazdy nad Oktober Bend (Wydawnictwo Dreams)
- Poznaliśmy również laureata Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2015/2016. Pierwszą nagrodę otrzymały Białostockie Zakłady Graficzne.