KONGO i jego autor w Polsce

Przegląd

Przedstawiamy jeden z najgłośniejszych reportaży historycznych ostatnich lat, obsypany prestiżowymi nagrodami, m.in. Premio Ryszard Kapuściński, Premio Tiziano Terzani i Prix Médicis. To najsłynniejsza książka o Afryce, jaką napisano w XXI wieku – fascynująca historia kraju, w której – niczym w soczewce – skupiają się losy całego kontynentu i ciemnej strony cywilizacji.

Z okazji premiery książki belgijski reporter i pisarz David Van Reybrouck na zaproszenie Wydawnictwa W.A.B. i Festiwalu Conrada odwiedzi w tym tygodniu Polskę. Zapraszamy na spotkania z autorem:

– Krakowskie Targi Książki: podpisywanie książki na stoisku C46, sobota 29 października, godz. 17.30

– Festiwal Conrada w księgarniach: Kongo – ile historii? Spotkanie z Felixem Kaputu i Davidem Van Reybrouckiem, niedziela 30 października godz.12.00, Massolit Books & Café, ul. Felicjanek 4

– Festiwal Conrada: Czyja Afryka? Dyskusja z udziałem Davida Van Reybroucka i Grażyny Plebanek, prowadzenie: Maciej Jakubowiak, niedziela 30 października godz. 15.00, Pałac Czeczotki

kongo

KONGO. Opowieść o zrujnowanym kraju

David Van Reybrouck
Kongo.
Opowieść o zrujnowanym kraju
Przekład: Jadwiga Jędryas
Premiera: 26 października 2016
Wydawnictwo W.A.B.

Autor prowadzi nas przez historię nadrzecznej krainy od czasów prehistorycznych, przez XIX-wieczną erę kolonizacji, aż do XXI stulecia. Najwięcej uwagi poświęca procesom wpływającym na dzisiejszą sytuację kraju, których źródeł szukać należy w tragicznych w skutkach decyzjach króla Belgów Leopolda II, uznawanego dziś za jednego z największych zbrodniarzy i pierwszego ludobójcę w historii. Belgijski reporter łączy w swym pisarstwie kompetencje badawcze, archeologiczne zacięcie, fotograficzne oko do realiów i słuch – potrafi wydobywać ze wspomnień „zwykłych ludzi” to, co najcenniejsze. A także, a może przede wszystkim: ma wielki talent do snucia podróżniczych wspomnień.
Kongo to nie tyle wyprawa w głąb Conradowskiego jądra ciemności, co raczej oświetlenie go i przywrócenie mu należytego miejsca w dziejach świata.

Opublikowane w 2010 roku Kongo doczekało się już kilkunastu wydań na całym świecie oraz licznych pochwał recenzentów i czytelników, zdobywając liczne prestiżowe nagrody, w tym ECI Literatuurprijs (2010), belgijski odpowiednik słynnej Nagrody Goncourtów, francuską Prix Médicis (2012) oraz dwie najważniejsze nagrody za reportaż przyznawane we Włoszech: Premio Ryszard Kapuściński (2014) i Premio Tiziano Terzani (2015).

David Van Reybrouck (ur. 1971 w Belgii) – studiował archeologię i filozofię. Znany jest głównie jako autor literatury faktu, ale nie waha się przed wzbogacaniem jej czasem o wątki czysto beletrystyczne – jego błyskotliwy debiut De Plaag (Plaga, 2002) to połączenie dziennika podróżniczego i kryminału, którego akcja osadzona jest w Południowej Afryce. Ma na koncie również francusko, flamandzko- i angielskojęzyczne publikacje z zakresu polityki i archeologii, eseje, sztuki teatralne, tomiki poetyckie. W 2007 wydał powieść Slagschaduw (Cień rzucany, 2007). Jest też aktywistą społecznym – znajduje się w grupie założycieli organizacji G1000, dzięki której belgijska demokracja wzbogaciła się o nowe możliwości konsultowania projektów politycznych z obywatelami.

Kategorie: Literatura
Tagi: Foksal, W.A.B.

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.