„Przyjaźnie i nowocześnie” – inauguracja nowego sezonu wydawniczego

Przegląd

targi-slaskie-2016-newsletter

Po raz kolejny jesienny sezon dla branży wydawniczo-księgarskiej rozpoczyna się w samym sercu Śląska. Tym razem wystawców i czytelników Śląskich Targów Książki zapraszamy do wspólnego świętowania w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 30 września – 2 października.

Śląskie Targi Książki są dobrym pretekstem, by złożyć wizytę w prężnie rozwijającej się śląskiej metropolii. Mamy nadzieję, że urozmaicony program Targów sprawi, że powracać tu będą co roku czytelnicy z całej Polski.

Duży wkład w program ŚTK ma Biblioteka Śląska. Pierwszy raz na Targach odbędzie się uroczystość wręczenia statuetki dla laureata Śląskiego Wawrzynu Literackiego, prestiżowej nagrody przyznawanej od 16 lat przez tę najstarszą książnicę na Górnym Śląsku. W tych ramach powstał też specjalny program ramowy. W piątek 30 września rozpoczyna się on od wręczenia Silesianki – Nagrody Dyskusyjnych Klubów Książki – Joannie Bator, autorce najchętniej czytanych książek w klubach województwa śląskiego. Ponadto odbędą się spotkania autorskie z pisarzami nominowanymi do Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki 2015 w plebiscycie czytelników BŚ: Ingą Iwasiów, Sylwią Chutnik, Maciejem Płazą, Filipem Springerem i Anną Janko. Targom towarzyszyć będą też wystawy przygotowane przez Bibliotekę, m.in. wyjątkowa prezentacja multimedialna 500 znaków ex libris czy wystawa prac Bohdana Butenki.

Lista autorów, po których autografy czytelnicy zapewne ustawiać się będą w kolejkach, jest długa: począwszy od brytyjskiego twórcy horrorów Grahama Mastertona, szwedzkiej autorki bestsellerowych „Seniorów w natarciu” Cathariny Ingelman-Sundberg i austriackiego autora kryminałów Bernharda Aichnera, a skończywszy na naszych ważnych rodzimych pisarzach, jak: Józef Hen, Zbigniew Białas, Agata Tuszyńska, Szczepan Twardoch, Katarzyna Bonda, Barbara Kosmowska i Marta Fox.

Na Targach będziemy gościć również autorów znanych na co dzień z różnych innych kontekstów, między innymi: Jerzego Bralczyka, Jacka Cygana, Marka Kamińskiego, Ilonę Łepkowską, Grzegorza Miecugowa, Marka Przybylika, Katarzynę Pakosińską, Tomasza Sekielskiego, Ewę Wachowicz i Tomasza Zimocha.

Ponadto dzięki inicjatywie Śląskich Blogerów Książkowych czytelnicy będą mogli się wymienić między sobą przeczytanymi książkami, a za sprawą Fundacji Miasto Słów będą mogli uzyskać poradę, jak sprawnie poruszać się na intensywnie rozwijającym się rynku e-booków.

Do ciekawostek Targów należy też organizowana po raz drugi przez Dress for Succes konferencja – VII Gala „Potęga odwiecznej kobiecości”, będąca okazją do spotkania i wymiany doświadczeń kobiet sukcesu, dla których istotne jest społeczne wspieranie kobiet na rynku pracy.

Z myślą o młodszych czytelnikach

W piątek 30 września zachęcamy przede wszystkim przedszkola i szkoły do udziału w warsztatach wokół książek wydawnictwa Muchomor, a młodzież w spotkaniu z pisarzem i animatorem kultury Dariuszem Rekoszem. Wśród sobotnio-niedzielnych atrakcji dla najmłodszych należy podkreślić organizowany przez Bibliotekę Śląską jubileusz Bohdana Butenki, który obejmuje m.in. rodzinne warsztaty plastyczno-literackie. Dodatkowo Biblioteka Śląska przygotowała niedzielne spotkanie z okazji 25-lecia czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer” z udziałem prof. Joanny Papuzińskiej, Idy Pierelotkin, Emilii Kiereś, Zuzanny Orlińskiej, prof. Jana Malickiego i Anety Satławy. Całe rodziny będą miały możliwość spotkać się codziennie z charyzmatycznym autorem książek motywacyjnych Michałem Zawadką, czy wziąć udział w twórczych warsztatach Muzeum Śląskiego. Do posłuchania muzyczno-literackiej improwizacji wokół premierowej książki „Idol” zapraszają w sobotę Marta Fox i Artur Gotz. Młode i starsze czytelniczki chętnie spotkają się też z niezwykle popularną i lubianą Barbarą Kosmowską.

Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.