Google skasowało bloga, na którym było 14 lat pracy. Pisarz nie archiwizował danych

Google skasowało bloga, na którym było 14 lat pracy. Pisarz nie archiwizował danych

Przegląd

Powieściopisarz Dennis Cooper przechowywał swój artystyczny dorobek na blogu, który znajdował się na należącej do Google platformie Blogger. Nagle Google, bez ostrzeżenia czy podania jakiegokolwiek powodu, skasował bloga – a wraz z tym 14 lat pracy Coopera

„Niestety, blog pod adresem denniscooper-theweaklings.blogspot.com został usunięty. Ten adres jest niedostępny dla nowych blogów” – taki komunikat zobaczymy, gdy wejdziemy na stronę Dennisa Coopera. Autor książek zaznacza, że oprócz bloga, skasowano również jego konto e-mail.

Dennis Cooper nie tworzył  kopii zapasowych swojej twórczości. Wszystko po prostu przechowywał na blogu, w tym zdjęcia, rysunki oraz teksty, w tym najbardziej istotną ze wszystkich: swoją nową GIF-ową powieść. GIF-ową, bo składającą się z animowanych obrazków, tzw. GIF-ów. „Stracenie tej powieści to mój największy lęk” – przyznał Cooper w rozmowie z serwisem Artforum. Jeśli sprawa się nie wyjaśni, zamierza pozwać Google, a wspiera go w tym PEN America, organizacja działająca na rzecz wolności słowa w USA i na świecie.

Rodzą się pytania o to, czy internet faktycznie jest właściwym miejscem do przechowywania danych, na których najbardziej nam zależy. Google wycofuje się z projektów opierających się na archiwizacji, takich jak zamknięte po cichu Google News Archive. Google Books wciąż działa, lecz jest coraz rzadziej aktualizowane. Firma pokazuje tym samym, że idzie w kierunku organizowania i udostępniania informacji – a niekoniecznie przechowywania ich w nieskończoność.

 

 

za Forbes.pl

Tagi: Google

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.