Przystanek Gdynia – 5. Nadmorski Plener Czytelniczy!

Przystanek Gdynia – 5. Nadmorski Plener Czytelniczy!

Przegląd

Z roku na rok polska, wakacyjna mapa kulturalna staje się coraz bogatsza. Dla wszystkich tych, którzy w atrakcyjny, nietuzinkowy sposób chcą spędzić wolny czas nad morzem, stałym przystankiem na tej mapie powinna być Gdynia, miasto łączące kameralność z otwartością na świat i nowe zjawiska kulturalne. Nie bez powodu tu właśnie od pięciu lat we współpracy z jego włodarzami organizujemy Nadmorski Plener Czytelniczy. Tym razem na spotkania z 60 autorami i blisko 90 wydawcami zapraszamy czytelników w ostatni weekend lipca (29-31).

Wraca do nas nie tylko publiczność, ale i sami autorzy oraz wydawcy. W tym roku jak zwykle wyjątkową atmosferę będą tworzyć nasi stali, choć tak bardzo odmienni w swej twórczości goście: Jerzy Bralczyk, Hanna Bakuła, Marta Fox, Barbara Kosmowska, Grzegorz Miecugow, Marek Przybylik, Eustachy Rylski i Stefan Szczepłek. Do grona tegorocznych autorów dołączą Janusz Leon Wiśniewski i Tomasz Sekielski, którzy na Plenerze porozmawiają między innymi o nieprawdopodobnych scenariuszach pisanych przez życie. Natomiast na temat scenariuszy telewizyjnych i świata show-biznesu nikt nie będzie miał tyle do powiedzenia co felietonistka i scenarzystka Ilona Łepkowska. O wyzwaniach i zmaganiach z naturą, ludźmi i samą sobą opowie w rozmowie z Beatą Sabałą-Zielińską Ewa Dyakowska-Berbeka, żona tragicznie zmarłego alpinisty Maćka Berbeki. Natomiast rzeczywistość widzianą oczyma pisarki pokażą nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia Renata Lis i Weronika Murek, ale także Anna Król i debiutująca autorka Salcia Hałas. W podróż po egzotycznych krajach zabierze czytelników Katarzyna Boni, która specjalizuje się w opisywaniu nietypowych smaków, egzotycznych kuchni i inspirujących tradycji związanych z jedzeniem. Wśród autorek bestsellerów pojawią się Agnieszka Tyszka i Nina Reichter. Będą też królować inne tematy charakterystyczne dla tzw. „literatury kobiecej”: na zastrzyk optymizmu i nadziei można liczyć na spotkaniu z Niną Majewską-Brown, do „krainy ciszy i tęsknoty” zabierze nas Iwona Paulewicz, o roli kobiet w historii barwnie opowie Iwona Kienzler. Tematy historyczne pojawią się również na spotkaniach z dziennikarzem Markiem Wosiem, opisującym mniej znane dzieje Gdańska, czy też z Elżbietą Żukowską, która sięga po nietypową formę komiksu, by przedstawić losy zwykłych ludzi na tle przemian Gdyni lat trzydziestych i sześćdziesiątych. Temat naszego miasta-gospodarza podejmie też na spotkaniu Michał Piedziewicz, autor powieści „Dżoker” i „Domino”. Jak przystało na plenerową imprezę pojawią się u nas tematy lifestylowe, które zaprezentują znane blogerki: Katarzyna Tusk i Zofia Cudny. Popularna aktorka serialowa i dziennikarka Dominika Gwit, która walczyła z otyłością, wyzna swoim fanom, jakich zmian dokonała w tym czasie w swoim życiu, zachęci też do zastanowienia się nad swoim zdrowiem, poczuciem własnej wartości i celami. Miłośników poezji zapraszamy do udziału w dyskusji „Bliżej poezji – o tajnikach pisania i znaczeniu słowa” z poetami zaproszonymi przez Wydawnictwo Anna Piątkowska. Ponadto do indywidualnych spotkań z dwudziestoma autorami zaprasza na swoje stoisko wydawnictwo Novae Res.

Nie zapomnieliśmy o najmłodszych – na nich czekają szczególne atrakcje: literacko-plastyczne warsztaty z autorką wierszy dla dzieci i biologiem morza Patrycją Wojtkowiak-Skórą oraz ilustratorką Natalią Uryniuk, a także warsztaty z ilustratorem Danielem de Latour. Jak zwykle będzie też okazja do wspólnego czytania bajek z Fundacją Miasto Słów. O swojej działalności na rzecz ochrony przyrody oraz książkach jej poświęconych nie tylko dzieciom opowie znany dziennikarz i ekolog Adam Wajrak. Natomiast warsztaty motywacyjne dla dzieci i młodzieży poprowadzi Michał Zawadka, autor książek społecznych i mówca motywacyjny.

Atutem Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego jest właśnie różnorodność, co potwierdza obecność blisko 90 wydawnictw reprezentujących różne dziedziny, m.in.: AGORA, Akapit-Press, Bajki-Grajki, Bellona, BOSZ, Burda Książki, Czarna Owca, Czarne, Debit, Dom Wydawniczy Rebis, Dwie Siostry, Helion, Książkowe Klimaty, Książnica, Marginesy, Media Rodzina, Muza, Nisza, Novae Res, Od deski do deski, Oficyna Wydawnicza Przybylik, Oscar, Pascal, Poławiacze Pereł, Preston Publishing – Nauka Języków, Publicat, Sen i Zdrowie, Sic!, Soliton – Muzyka i Nauka, Sonia Draga, Świadomi Wydawcy (Amaltea, Cyklady, Claroscuro i inne), Świat Książki, timoff comics, W.A.B., Wielka Litera, Więź, Wilk&Król, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Latarnia, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Salezjańskie i Zakamarki.

Zainteresowanym Nagrodą Literacką Gdynia szczególnie polecamy wizytę w plenerowej księgarni z publikacjami dotychczasowych laureatów Nagrody, a także tegorocznych nominowanych. Dla spieszących na słoneczną plażę w Gdyni nie zabraknie też okazji do szybkiego zakupu taniej książki. Zanim jednak plażowicze wsłuchają się w Lato z Radiem, zachęcamy do odwiedzin stoiska Agencji Polskiego Radia i udziału w spotkaniu z samym Romanem Czejarkiem, wieloletnim prowadzącym ten kultowy program radiowej Jedynki.

Program

Lista wystawców

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.