Nowe powieści na lato Wydawnictwa W.A.B.

Przegląd

dziewczyna z bostonuAnita Diamant

Dziewczyna z Bostonu

Przekład: Małgorzata Koczańska

Premiera: 20 lipca 2016

Poza seriami

Jedno życie, w czasie którego zmieniły się nie do poznania świat i los kobiet.

Mój ojciec przybył do Bostonu z terenów, które teraz chyba należą do Rosji. Zabrał ze sobą moje siostry, Betty i Celię. Był rok 1896 a może 1897, nie jestem pewna. Matka przyjechała trzy lub cztery lata później, a ja urodziłam się w 1900. Całe życie mieszkam w Bostonie – tak rozpoczyna swą opowieść Addie Baum, zdradzając ukochanej wnuczce historię swojego życia. – Ledwie skończyłam dziesięć lat, moja najstarsza siostra, Betty, wyprowadziła się z mieszkania. Pamiętam, jak schowałam się pod stołem w dniu, kiedy wyjeżdżała. Mame krzyczała, że dziewczyna powinna mieszkać z rodzicami do zamążpójścia, a „na swoim” to mieszka tylko kurew. To znaczy w jidysz „dziwka”. Musiałam zapytać koleżankę ze szkoły, co to jest „dziwka”. Potem mame nigdy publicznie nie wypowiedziała już imienia Betty. Jednak w domu mówiła o niej cały czas. „Prawdziwa Amerykanka”, powtarzała i w jej ustach brzmiało to jak przekleństwo. Co tu kryć, tak właśnie było. Betty bardzo szybko nauczyła się angielskiego i zaczęła ubierać jak nowoczesna kobieta – nosiła buty na obcasie ze szpiczastymi noskami i odsłaniała łydki. Znalazła sobie pracę jako sprzedawczyni sukien w centrum, w sklepie odzieżowym Filene’a, co było niezwykłym dokonaniem dla osoby, która nie urodziła się w tym kraju. Po wyprowadzce rzadko ją widywałam i bardzo tęskniłam….

Addie, ciekawa świata nastolatka, również pragnie żyć inaczej niż jej rodzina i krewni. Pochodzi z rodziny żydowskich imigrantów w Ameryce początku XX wieku, wiec jej droga do szczęścia nie jest usłana różami. Jednak w końcu inteligencja i ciekawość Addie prowadzi ją w świat, jakiego jej rodzice nie umieliby sobie nawet wyobrazić – w świat krótkich spódnic, filmów, gwiazd i nowych możliwości dla kobiet, w świat, w którym kobieta może skończyć studia, zrobić karierę i samodzielnie znaleźć prawdziwą miłość.

Anicie Diamant udało się ożywić świat z pierwszych dekad zeszłego stulecia, a jej powieść przynosi wspaniały portret bohaterki, która nie tylko pomaga zdefiniować model współczesnej kobiety, lecz także go uosabia.

Anita Diamant(urodzona 27 lipca 1951 roku) amerykańska pisarka, opublikowała pięć powieści, z których największy sukces odniosły Dziewczyna z Bostonu (bestseller „New York Timesa”) oraz The Red Tent (Czerwony namiot). Ma w dorobku kolekcję felietonów Pitching My Tent (Rozkładając swój namiot) oraz wiele artykułów m.in. w „The Boston Globe” i „Parenting”, a także przewodniki dla praktykujących wyznawców judaizmu. Obecnie mieszka w Newton w stanie Massachusetts wraz z mężem i córką. Strona autorki: www.anitadiamant.com.


siostryClaire Douglas

Siostry

Przekład: Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik

Premiera: 6 lipca 2016

Poza seriami

Kiedy jedna siostra umiera, druga
zmuszona jest dołożyć wszelkich starań, żeby przetrwać.

Abi cały czas nie może się pozbierać po tragicznej śmierci jej siostry bliźniaczki. Od wypadku minęło półtora roku, jednak nadal bierze antydepresanty, chodzi na terapię. Ale przede wszystkim widzi Lucy wszędzie: w oknie restauracji, na przejściu dla pieszych, biegnącą do autobusu… Chociaż dobrze wie, że nigdy już nie spotka siostry, nie ustaje w jej poszukiwaniach.

Ale gdy poznaje Beatrice, wszystko zmienia się na lepsze. Bea jest lustrzanym odbiciem Lucy. Takie same oczy, takie same włosy, twarz o kształcie serca i wydatne usta – dla Abi to znak. W dodatku Bea sama również jest bliźniaczką… Nic dziwnego, że Abi do niej lgnie, a znajomość rozwija się w piorunującym tempie. Wkrótce dziewczyna wprowadza się do Beatrice i jej brata bliźniaka – Bena, z którym szybko zaczyna łączyć ją namiętny romans…

Relacje w tym dziwnym trójkącie stają się coraz bardziej napięte, a w ich pięknym wspólnym domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy – wygląda na to, że ktoś pod nieobecność Abi myszkuje w jej rzeczach, giną też bezcenne listy, ktoś wysyła groźby… Abi czuje się coraz bardziej zagrożona. Ale czy to Bea chce pozbyć się rywalki? Czy może Abi pragnie zwrócić na siebie uwagę ukochanego?

W tym psychologicznym thrillerze nic nie jest takie, jakim z pozoru się wydaje.

Fascynująco klaustrofobiczna i nieprzewidywalna na każdej kolejnej stronie: idealna dla fanów Dziewczyny z pociągu. – „Marie Claire”

W tym przewrotnym studium żałoby tkwi potężny ładunek emocjonalny. – „Sunday Mirror”

Z pewnością polecę tę książkę moim przyjaciołom. Już pożyczyłam ją mojej siostrze bliźniaczce. – „The Good Housekeeping”

O autorce:

Claire Douglas – brytyjska pisarka. Przez piętnaście lat pracowała jako dziennikarka, a w 2013 roku, wygrała konkurs na najlepszą debiutancką powieść, zorganizowany przez magazyn „Marie Claire”. Dzięki powieści Siostry znalazła się w zestawieniu „Wschodzących Gwiazd Amazona 2015”.

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Foksal, W.A.B.

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.