Nominacje do nagrody Juliusz

Przegląd

Kobro. Skok w przestrzeń Małgorzaty Czyńskiej, Historia kina polskiego Dariusza Foksa i O pochodzeniu łajdaków Tomasza Wiśniewskiego – to książki nominowane do ustanowionej przez prezydenta Rybnika Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Laureat odbierze statuetkę Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz oraz nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 złotych, podczas październikowych Rybnickich Dni Literatury

Juliusz to pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku. Nagroda przyznawana będzie corocznie za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Nominacje do pierwszej edycji nagrody wskazane zostały przez kapitułę konkursu, którą tworzą przedstawiciele ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju. Kapituła po raz pierwszy obradowała między 8 a 10 kwietnia w Rybniku, wybierając wstępnie spośród ponad stu zgłoszonych książek 24, które poddane zostały dalszej ocenie. Spośród nich na następnym spotkaniu, zorganizowanym w dniach 3-5 czerwca, wybrano trzy nominacje do nagrody.

–  Wszystkie trzy nominowane książki uchylają się z formuły tradycyjności, każdy z twórców w autorski sposób myśli o literaturze, o tym, czym ona jest dzisiaj, jak funkcjonuje, z czym wychodzi do czytelnika – podkreśla prof. Anna Kałuża.

Podczas spotkania Prezydent Miasta Rybnika ogłosił też konkurs na opracowanie wzoru statuetki Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Czynności związane z przeprowadzeniem konkursu prowadzić będzie Towarzystwo Urbanistów Polskich. Do 14 lipca zainteresowani konkursem mogą składać zapytania dotyczące regulaminu konkursu, same prace można zaś składać do 29 lipca, do godz. 12:00. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 25 sierpnia. W konkursie przewidziano nagrody pieniężne: I nagroda – 2000 zł; II nagroda – 1000 zł. Regulamin Konkursu dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

źródło: Instytut Książki

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.