Humanistyczne polskie Noble 2017

Humanistyczne polskie Noble 2017

Przegląd

Znamy już nominowanych do jubileuszowego, 20. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza! W tym roku Jury spośród rekordowej liczby 75 publikacji wyłoniło 10 pozycji, które będą walczyć o pierwsze miejsce oraz nagrodę dla najlepszej książki naukowej i popularnonaukowej w dziedzinie humanistyki. Laureat otrzyma 30 000 zł i statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego. Rozstrzygnięcie Konkursu tradycyjnie odbędzie się pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®.

Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, wpisując się w program rozwoju czytelnictwa, jest wyjątkową inicjatywą w Polsce. Nagradzane są w nim dzieła, wnoszące istotny wkład w rozwój światowej nauki i kultury. Jego strategicznym celem jest popularyzacja książki naukowej i popularnonaukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Przedstawiane do Nagrody utwory są źródłem gruntownej wiedzy i bogatego materiału do przemyśleń i tym samym stają się nie tylko lekturą, ale także przedmiotem studiów. Promowane w Konkursie publikacje odgrywają dużą rolę w kształtowaniu podstawowych i uniwersalnych wartości naszej cywilizacji. Wnoszą istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury, jednak z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym.

Co roku Jury wskazuje najlepsze książki naukowe i popularnonaukowe, nominując dziesięć dzieł do Nagrody, a następnie jednego laureata. Ogłoszenie wyników odbywa się  podczas uroczystej gali pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, w której udział biorą autorzy nominowanych dzieł, ich wydawcy, osobistości środowiska kulturalno-naukowego, przedstawiciele świata mediów, jak i władz państwowych.

Nagroda w Konkursie im. Jana Długosza ma bogatą tradycję. Dla nominowanych i nagrodzonych przez lata stawała się szansą do zdobycia szerokiego grona czytelników. Z roku na rok do Konkursu zgłaszanych jest coraz więcej dzieł, których poziom jest odzwierciedleniem poziomu polskiej humanistyki.

To nagroda o dużym prestiżu. Jest wysoko ceniona w środowisku naukowym. Uważam, że we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu nigdy nie popełniliśmy błędu w wyborze. Każdego roku wybierane są bardzo wartościowe pozycje. Nie inaczej będzie podczas 20. edycji Konkursu – mówi profesor Władysław Stróżewski, przewodniczący Jury.

Nominowani w 20. jubileuszowym Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza:

 1. Przemysław Czapliński, Poruszona Mapa,
  Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016
 2. Agnieszka Draus, Brzmienie i sens. Studia nad twórczością Marka Stachowskiego,
  Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Krakowie, Kraków 2016
 3. Agnieszka Gajewska, Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema
  Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań 2016
 4. Jan Grosfeld, Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?,
  Wydawnictwo Świętego Wojciecha, Poznań 2016
 5. Łukasz Krzyżanowski, Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta, Wydawnictwo CZARNE, Wołowiec 2016
 6. Emil Marat, Michał Wójcik, Ptaki drapieżne. Historia Lucjana “Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Znak Literanova, Kraków 2016
 7. Marcin Napiórkowski, Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014,
  Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2016
 8. Grzegorz Piątek, Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego,
  Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2016
 9. Andrzej Leon Sowa, Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ AK (1940-1944)
  i sposoby ich realizacji,
  Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016
 10. Jan Tokarski, Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego,

Universitas Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowy, Kraków 2016

Ubiegłorocznym laureatem, zgodnie z decyzją Jury na czele z przewodniczącym prof. Władysławem Stróżewskim, została Anna Machcewicz za książkę Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980, która ukazała się w roku 2015 nakładem Europejskiego Centrum Solidarności.

To będzie wyjątkowa, jubileuszowa edycja Konkursu. Nie tylko ze względu na bardzo wysoki poziom merytoryczny zgłoszonych do Konkursu publikacji, ale także na bogaty program artystyczny. Z okazji 20. jubileuszowej edycji Konkursu Miasto Kraków uhonorowało wydarzenie sfinansowaniem i organizacją specjalnego koncertu liczącej około 55 muzyków orkiestry Wieniawa. Jako jedyna w Polsce i jedna z niewielu na świecie może wykonywać utwory Carlosa Pellicera. Sam kompozytor zasiądzie na widowni by odsłuchać prapremierowe, polskie wykonanie skomponowanego przez siebie utworu „The Menu”. Nie zabraknie również akcentu związanego z Francją – Gościem Honorowym tegorocznej odsłony Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Galę uświetni występ francuskiej aktorki i piosenkarki Iris Munos – zapowiada Grażyna Grabowska, Prezes Zarządu Targów w Krakowie.

Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie®, czyli największemu tego typu wydarzeniu w Polsce. Targi są firmowym znakiem miasta, strefą promocji dobrej książki, miejscem spotkań, wymiany myśli i dyskusji. W tym roku odbędą się w dniach 26-29 października.

www.długosz.krakow.pl

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.