„Tytany” – najnowsza powieść Victorii Scott

Przegląd

iuvi_przyciete

Pół konie, pół maszyny – wyścig nabiera zabójczego tempa

Tytany” to najnowsza powieść Victorii Scott, autorki bestsellerowej serii „Ogień i woda”, która zachwyciła tysiące polskich nastolatków.

Odkąd tytany pojawiły się w Detroit, życie mieszkańców obraca się wokół tych pół koni, pół maszyn startujących w morderczych i emocjonujących wyścigach. 17-letnia Astrid Sullivan zafascynowana jest nie tylko zawodami, ale też tym, jak te zaprogramowane, półmechaniczne stworzenia wydają się prawdziwe.Tytany_front Dziewczyna marzy, by kiedyś dotknąć któregoś z nich… Ale też trochę ich nienawidzi, ponieważ grając na wyścigach jej ojciec stracił majątek rodziny.
Astrid wraz z przyjaciółką Magnolią często wymyka się, aby oglądać wyścigi tytanów. Podczas jednego z wypadów poznają Gałgana, konstruktora pierwszych prototypów półmechanicznych rumaków. Mężczyzna pragnie ożywić dzieło swojego życia, przygotowując konia do startu w wyścigach, którego dżokejem miałaby być… Astrid.
Dziewczyna postanawia zaryzykować wszystko biorąc udział w zawodach tytanów. Stawka dla niej jest ogromna, gdyż ma szansę wejść do świata wyższych sfer i zdobyć sławę, a przede wszystkim wywalczyć lepszą przyszłość dla całej rodziny. Ku zaskoczeniu Astrid, między nią a jej tytanem Skobel zawiązuje się mocna więź. Inni dżokeje ze względu na pochodzenie Astrid traktują ją z wyższością, jedynie Hart jest inny… Astrid naraża życie na torze, aby uratować rodzinę, a do tego w wyniku usterki technicznej musi zdobyć brakujące części do swojego tytana.
Czy Astrid wygra derby? I czy wygra przyszłość swoją i rodziny?
Wspaniała opowieść o rodzinie, przyjaźni i trudach dojrzałej i niedojrzałej miłości, którą czyta się w napięciu, śmiejąc się i wzruszając. Doskonała pod względem literackim narracja, przekracza ramy gatunku, stając się książką dla wszystkich. Łączy w sobie wątek science-fiction, jakim są wyścigi półmechanicznych stworzeń (chociaż kto wie, może za kilka lat…), z realizmem znanym z wielkich XIX-wiecznych powieści: realia życia społecznego, różnice klasowe, ogromna przepaść pomiędzy bogatymi a biednymi, dramaty rodzinne, których źródłem są pieniądze. Wszystko to dzieje się w scenerii współczesnego Detroit.

Autorka dodaje jeszcze plejadę drugoplanowych postaci, z których każda jest inna, wiarygodna i obdarzona wyrazistym charakterem, począwszy od Gałgana, mentora i przyjaciela Astrid, przez jej rodziców i siostry, aż po jej najlepszą przyjaciółkę Magnolię i tylko z pozoru milczącego tytana Skobla.
Tytany to lektura, dla której niejeden nastolatek zarwie noc. Książkę można polecić każdemu bez względu na wiek, kto ceni dobrą literaturę i lubi dać się porwać przygodzie i pięknie opowiedzianej historii.

Tytany są trzecią polskojęzyczną pozycją amerykańskiej autorki Victorii Scott. Seria Ogień i woda to dwutomowy thriller, który spotkał się z gorącym przyjęciem fanów w naszym kraju. I tom, czyli Ogień i woda, został nominowany do prestiżowej nagrody Najlepsza Książka Roku 2015 w kategorii Literatura młodzieżowa portalu LubimyCzytać.pl.

Dane wydawnicze:
Wydawnictwo IUVI | Format: 135 x 205 mm | s. 336 | Cena: 34,90 zł | Wiek: 14+
ISBN 978-83-7966-023-0| Data premiery: 2 czerwca 2016 r. | www.iuvi.pl

Patroni medialni:

Patroni Tytany

Kategorie: Fantastyka
Tagi: Ateneum, IUVI

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.