Targi w pigułce

targi w pigułce

Targi w pigułce

Już od najbliższego czwartku do niedzieli bramy Stadionu staną otworem dla miłośników książek. To najwyższy czas, by zaplanować wizytę na Targach.

Jaki kierunek zwiedzania proponujemy naszej publiczności?

Kup bilet przez Internet lub na miejscu
Poznaj literaturę Węgier – Gościa Honorowego
Posłuchaj rozmów o Katalonii i jej literaturze
Pozwól się porwać francuskojęzycznym pisarzom z różnych zakątków świata
Spotkaj się z ulubionymi polskimi autorami na stoiskach wydawnictw
Zabierz swoich małych podopiecznych na pasjonującą wycieczkę

Jakie prezentacje książek zagranicznych można znaleźć na Targach?

Na liście ponad 800 wystawców z 25 krajów (Austrii, Australii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, USA, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch) można znaleźć kolektywne stoiska, m.in.:
– Gościa Honorowego – Węgier: 86/D11, 97/D11
– Gościa Specjalnego – Katalonii i literatury katalońskiej: 100/D13
– prezentację niemieckich nowości wydawniczych, w ramach stoiska Frankfurckich Targów Książki: 117/D15
– ofertę ponad 20 wydawców z Ukrainy, w ramach Salonu Literacka Ukraina: 104/D15
– prezentację książek w języku francuskim (m.in. z Francji, Walonii, Rumunii) w ramach Salonu Frankofonia: 105/D13

Które spotkania polecamy naszym gościom?

Na stronie internetowej w programie Targów (z podziałem na cztery dni) wśród 1500 spotkań polecamy m.in.:
– spotkania z polskimi gwiazdami i laureatami najważniejszych nagród za książki z różnych dziedzin, wśród nich te, w ramach Dnia Reportażu czy Targów Książki Naukowej i Akademickiej ACADEMIA
– spotkania z interesującymi autorami węgierskimi, jak: György Spiró, János Háy i Krisztina Tóth
– rozmowy z innymi zagranicznymi pisarzami, w tym bestsellerowymi autorami, jak: Simon S. Montefiore, Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen, Paullina Simons, Marc Elsberg czy autorzy kryminału: Nele Neuhaus, Mons Kallentoft, Michael Katz Krefeld, A.J. Kazinski, Lotte & Soren Hammer
– Festiwal Komiksowa Warszawa, skupiający autorów dla dorosłych i dla dzieci z całego świata
– seminaria i konferencje branżowe m.in. na temat rynku książki, czytelnictwa, self-publishingu i pracy tłumaczy, z udziałem profesjonalistów z Polski i zagranicy: bibliotekarze, księgarze, wydawcy, tłumacze, badacze literatury i animatorzy kultury.

Wybierz swoją Warszawską Premierę Targową

Wśród licznych premier prezentowanych na Targach przez wystawców będzie można wybrać swoją kandydatkę. Propozycje przyjmowane są na stoiku Granice.pl (8/BC). Ogłoszenie laureatki plebiscytu odbędzie się w niedzielę 22 maja, o godz. 13, na scenie B (Centrum Konferencyjne, poziom +2).

Dobry zwyczaj – podaruj/wymień książkę

Inicjatorzy całorocznej akcji Zaczytani.org organizują podczas Targów finał swojej Wielkiej Zbiórki i zachęcają publiczność do przynoszenia książek w darze dla warszawskich hospicjów, szpitali i domów dziecka. Natomiast serwis Lubimyczytac.pl zaprasza swoich fanów do udziału w wielkim wymienniku „Z półki na półkę” w sobotę 21 maja, w godz. 11-13 (na płycie Stadionu). Miłośnicy e-booków dobrze też znają akcję targową Publio i Gazety Wyborczej „Książka za książkę”, podczas której będzie można wymienić książki papierowe na elektroniczne. Wszyscy, którzy w dniach 19-22 maja przyniosą na stoisko 23/D3 pięć książek, otrzymają torbę wraz z kodem na darmowe pobranie e-booka ze specjalnie przygotowanej puli tytułów. Ich tematyka może być dowolna – po zbiórce zostaną przekazane Bibliotece Narodowej w Warszawie. W tym roku, w dniach 20-22 maja, uczestnicy akcji będą mogli dodatkowo wygrać czytniki PocketBook Touch Lux 3. Wystarczy, że po oddaniu książek ułożą historię z podanych w konkursie słów, a następnie pojawią się tego samego dnia na ogłoszeniu wyników na stoisku partnera konkursu – firmy PocketBook. Czytniki będą do odebrania od razu, tuż po ogłoszeniu wyników. Podczas targów Publio chce zachęcić do e-czytania i na swoim stoisku 23/D3 organizuje również inne konkursy.

Czytaj i oglądaj

By na chwilę złapać oddech i oderwać się od bogatej oferty książek, warto obejrzeć wystawy prezentowane na Targach. Wśród nich polecamy szczególnie wystawy Gościa Honorowego – Węgier. Na ich otwarcie zapraszamy w czwartek 19 maja, o godz. 13.30 do Centrum Konferencyjnego (poziom +2). Składają się na nie tematy: „Budapeszt dawniej i dziś” prezentuje zdjęcia dwóch wybitnych fotografików Imre Kinszkiego i Ottó Kaisera, „Chłopcy z placu Broni” przedstawia powstanie i karierę najbardziej popularnej do tej pory węgierskiej książki w Polsce, arcydzieła Ferenca Molnára. Szczególnie polecamy również wystawę słynnego grafika, malarza, przedstawiciela polskiej szkoły plakatu Rafała Olbińskiego.

Wybierz kierunek „Warszawa”

Międzynarodowy charakter Targów nie przysłania także lokalnego, warszawskiego kolorytu imprezy. Tradycją WTK oprócz prezentacji wydawnictw specjalizujących się w varsavianach są spotkania wokół książek poświęconych stolicy. W tym roku wśród nich znajdzie się również rozmowa z panią prezydent Hanną Gronkiewicz Waltz oraz znanymi aktorkami: Krystyną Sienkiewicz, Anną Seniuk, Beatą Tyszkiewicz i Joanną Szczepkowską, które są autorkami wstępu do albumów o dawnej Warszawie wyd. Bosz z serii FOTO RETRO. W tym roku swoje stoisko na Targach będzie mieć także miasto Warszawa – organizator Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Weekendową scenę na murawie Stadionu oddamy młodzieży. Tu ciekawe zjawiska artystyczne z warszawskich domów kultury, fundacji i stowarzyszeń, a także laureatów młodzieżowych konkurów literackich zaprezentuje Warszawski Program Edukacji Kulturalnej. Swoich laureatów przedstawią także organizatorzy Nagrody m.st. Warszawy.

Jak odnaleźć się na Targach?

Szczegółowe informacje o dojeździe oraz mapkę z sektorami i numerami stoisk opublikowaliśmy na stronie WTK www.targi-ksiazki.waw.pl. Informacji na miejscu będzie można zasięgnąć w punktach informacyjnych znajdujących się przy DWÓCH WEJŚCIACH na Targi: od al. Zielenieckiej oraz Wybrzeża Szczecińskiego.

W sobotę i niedzielę (21 i 22 maja) chwilę wytchnienia z dala od targowego zgiełku będzie można odnaleźć na murawie Stadionu – na publiczność czekają tu leżaki pod parasolami i kawiarenka, scena z programem Warszawskiego Weekendu Rodzinnego oraz wielki festiwal gier planszowych Lotto Radość Wygrywania.

Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.