Nowa powieść w Projekcie SZEKSPIR

Howard Jacobson na nowo opowiada „Kupca weneckiego”

Kupiec wenecki

23 kwietnia obchodzić będziemy wyjątkową rocznicę – 400-lecie śmierci Szekspira. To wydarzenie stało się inspiracją dla Projektu SZEKSPIR, literackiej inicjatywy o międzynarodowej skali. Do księgarń właśnie trafił „Kupiec wenecki. Shylock się nazywam” Howarda Jacobsona. To druga powieść wydana w ramach projektu, pierwszą była „Zimowa opowieść. Przepaść czasu” Jeanette Winterson. Swoje wersje szekspirowskich dramatów stworzą również inni autorzy, m.in. Margaret Atwood, Gillian Flynn czy Jo Nesbø. W Polsce książki ukażą się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.
Howard Jacobson to brytyjski pisarz, dziennikarz i krytyk. JEgo przesiąknięte czarnym humorem powieści często dotykają tematów związanych z tożsamością żydowską. Autor dwukrotnie zdobył Bollinger Everyman Wodehouse Prize – laur przyznawany najlepszym brytyjskim powieściom komediowym.

W wariacji na temat Szekspira Jacobson śmiało zakrzywia czasoprzestrzeń. W jego powieści kolekcjoner sztuki Simon Strulovitch spotyka na cmentarzu Shylocka i postanawia zaprosić go do domu. Tak zaczyna się niezwykła znajomość. Historia opowiadana przez Jacobsona staje się pretekstem do postawienia pytań o sens bycia ojcem, Żydem i miłosiernym człowiekiem we współczesnym świecie.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.