Nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i protest Rafała Dębskiego

Przegląd

Zajdle logo statuetkaOd ubiegłego tygodnia każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii (powieść/opowiadanie), wydanych w poprzednim roku kalendarzowym.

Spośród nich uczestnicy POLCON-u 2016, który odbędzie się w dniach 18 – 22 sierpnia 2015 r. w Wrocławiu, dokonają wyboru Laureatów Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla

Nieoficjalna  pomocnicza lista czytelników.

W związku z ogłoszeniem właśnie listy tytułów, które mogą brać udział w głosowaniu, głos zabrał Rafał Dębski, który  zaprotestował przeciwko obecności utworów wydanych za pomocą vanity press:

Na listach pomocniczych powieści i opowiadań zgłaszanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla pojawiły się w znaczącej liczbie pozycje pochodzące z wydawnictw, które powszechnie znane są z działalności „vanity”. W związku z tym wnioskuję o wycofanie wszystkich pozycji firmowanych przez wspomnianych „wydawców”.

Jeżeli Związek Stowarzyszeń „Fandom Polski” ustosunkuje się negatywnie do niniejszego wniosku, żądam wycofania moich utworów z listy pomocniczej ze skutkiem natychmiastowym. Nie życzę sobie, aby moje nazwisko firmowało działalność nieuczciwych przedsiębiorstw, a firmuje ją, jeśli znajduje się na wykazie wraz z pozycjami wydanymi przez wspomniane firmy, żerujące na naiwności autorów oraz ich nieznajomości zasad funkcjonowania rynku wydawniczego. Dziwię się, że gremium uchodzące niejako za kręgosłup tak zwanego fandomu dopuściło do udziału w plebiscycie szereg „wydawnictw” prowadzących działalność polegającą na zwykłej manipulacji, ze szkodą dla osób korzystających z ich oferty. Od wielu lat nagroda Zajdla budzi kontrowersje zarówno w środowisku miłośników fantastyki, jak i pisarzy, obecnie jednak została przekroczona kolejna granica, tym razem już granica wręcz dobrego smaku, a w moim przekonaniu również granica zwykłej przyzwoitości. Dlatego zwracam się w wnioskiem jak na wstępie.”

Powyższe stanowisko uzgodniłem z Andrzejem Pilipiukiem, laureatem Zajdla (nominowany był bodaj 12 razy) oraz Marcinem Mortka. Przypuszczam, że znajdzie się więcej pisarzy, którzy zechcą poprzeć tę formę protestu.”

 

Wczoraj zostało wydane przez  Organizatorów Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oświadczenie w sprawie list pomocniczych do Nagrody, którego puentą jest zdanie:

„Zachęcamy wszystkie osoby, które lubią i czytają polską fantastykę do głosowania na swoje ulubione utwory. Zgodnie z zasadą: Czytałeś? Podobało się? Nominuj!”

Pełen tekst oświadczenia TUTAJ

 

 

 

 

 

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.