24.04 do księgarń trafi wyczekiwana i wielokrotnie nagradzana powieść Lilly King pt. Euforia. To jedna z najlepszych książek roku 2014 – zdaniem The New York Times

Przegląd

Już 24.04 do księgarń trafi wyczekiwana i wielokrotnie nagradzana  powieść Lilly King pt. Euforia. To jedna z najlepszych książek roku 2014 – zdaniem The New York Times Book Review i laureatka prestiżowej The Kirkus Prize. Euforia jest starannie opracowanym hołdem złożonym niespokojnemu umysłowi Margaret Mead i rzetelnym portretem zachodniej antropologii w okresie rozkwitu badań nad kulturami  pierwotnymi – napisali dziennikarze po premierze tego tytułu.

Euforia_300-dpiLata 30. XX wieku. Fascynująca historia trójki młodych, ale już znanych antropologów – Margaret Mead oraz dwóch mężczyzn jej życia – osadzona w egzotycznym i parnym świecie Nowej Gwinei. Wartka narracja, prowadzona z punktu widzenia kilku bohaterów, pełna jest  poezji, dowcipu i intrygujących faktów z życia głównych postaci oraz otaczającej ich trudnej do zrozumienia kultury. Portretując osobowość słynnej antropolożki, ujawnia, jak badając i analizując Innego, człowiek odkrywa w pierwszej kolejności – siebie.

Euforia plasuje się w rzędzie obok dzieł Conrada i Barbary Kingslover: bierze pod lupę grzechy kolonizacyjne kultury Zachodu, a na ich tle modeluje portret zachodniej uczuciowości zmagającej się z wiecznym odruchem kolonizowania emocjonalnego. Czytelnik otrzymuje książkę intensywnie pobudzającą intelektualnie, głęboko poruszającą w uniwersalnym sensie.

Powieść Lily King znajduje się na liście amazon.com 100 najczęściej czytanych książek roku 2014.

Lily King jest autorką kilku powieści: The Pleasing Hour (nagrodzona Barnes & Noble Discover Award oraz, jako jedna z 25, wyróżniona przez “New York Times” tytułem Notable Book), The English Teacher (laureatka Maine Fiction Award), Father of the Rain (tytuł Najlepszej Książki Roku oraz laureatka New England Book Award for Fiction w 2010 r.).

Euforia jest zwycięzcą najsłynniejszej literackiej nagrody w USA, The Kirkus Prize, w  roku 2014, oraz została uznana przez „New York Times Book Review” za jedną z 10 najlepszych książek tegoż roku. Książkę przetłumaczono na wiele języków, jest też w toku produkcja filmu fabularnego opartego na jej akcji. Lilly King mieszka z rodziną w USA, w stanie Maine.

 

King odkrywa zaskakująco bezbronną stronę osobowości Mead, przywołując na myśl elegancka paralelę między powieściopisarzem a archeologiem: badając drobiazgowo życie innych, zdobywamy wiedzę o sobie samym”. (Vogue)

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.