LBF Market Focus: Polska
Przegląd
- Typ: Rynek międzynarodowy
London Book Fair oraz Instytut Książki informują, że w roku 2017 Polska wystąpi w charakterze „Market Focus” Londyńskich Targów Książki.
Program Market Focus to dla polskiego i brytyjskiego świata wydawniczego przede wszystkim doskonała okazja do nawiązania i umocnienia kontaktów. „Market Focus 2017: Poland” będzie obejmował cykl wydarzeń kulturalnych i branżowych prezentujących gorące nazwiska, modne gatunki, interesujące tematy, literackie trendy i ciekawostki naszego rynku książki – słowem to, co w polskiej literaturze współczesnej najlepsze.
Program branżowy odbywający się w czasie London Book Fair (powstający we współpracy z The Publishers Association) to spotkania z wydawcami, agentami literackimi i innymi przedstawicielami branży oraz seminaria dostarczające najważniejszych informacji o polskim przemyśle wydawniczym, a zatem unikalna okazja do zaprezentowania polskiego rynku książki na tle międzynarodowym.
Market Focus 2017: Poland to również program kulturalny, którego kuratorem będzie British Council. Powstanie we współpracy z Instytutem Książki i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie. Obejmować będzie spotkania z najpopularniejszymi i najciekawszymi polskimi pisarzami, w tym również z przedstawicielami najnowszej polskiej literatury emigracyjnej, powstającej w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii. Poszczególne wydarzenia cyklu będą odbywać się na terenie całych Wysp Brytyjskich, aby zarówno czytelnicy, jak i brytyjscy wydawcy mogli poznać polskich twórców.
Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytutu Książki:
Wszyscy wiemy, że London Book Fair jest jednym z najważniejszych miejsc spotkań światowej branży wydawniczej. Głęboko wierzę w to, że nasze wystąpienie w charakterze Market Focus zaowocuje zainteresowaniem ze strony wydawców z krajów anglojęzycznych nowymi tytułami z Polski i ofertą całej naszej branży. Ogłaszamy je w czasie, gdy jedno z polskich miast, Wrocław, jest nie tylko Europejską Stolicą Kultury, ale i Światową Stolicą Książki.
Mamy się czym pochwalić: polską literaturę współczesną tworzy wielu interesujących autorów, mamy też gatunki literackie, takie jak reportaż czy kryminał, uznawane już na świecie za naszą specjalność. Dodajmy do tego nagradzane i wydawane na całym świecie fantastyczne książki dla dzieci, interesujący design wydawniczy, świetnie rozwiniętą poligrafię – mam nadzieję, że polskie wystąpienie zapowiada się ekscytująco.
Jacks Thomas, Dyrektorka London Book Fair:
„Program Market Focus od dawna jest ważnym składnikiem London Book Fair. To znakomita okazja aby przybliżyć światu osiągnięcia wybranego rynku książki – a także wzmocnić wzajemne kontakty, podjąć najważniejsze tematy i nawiązać współpracę na polu wymiany międzykulturowej. Z niecierpliwością czekamy na efekty programów opracowanych wraz z Instytutem Książki, British Council i Publishers Association, które z pewnością wszystkim nam przyniosą wiele korzyści.
Polska, z jej spuścizną kulturową i niebagatelną liczbą 32 000 publikowanych corocznie tytułów, musi być traktowana jak poważny partner biznesowy, importer i eksporter znaczącej liczby tłumaczonych książek. To doskonały moment na rozpoczęcie współpracy i nawiązanie kontaktów z polskimi wydawcami. Jesteśmy dumni, że London Book Fair może tu odegrać kluczową rolę”.
Cortina Butler, Dyrektorka British Council ds. literatury:
“Cieszymy się bardzo, że to właśnie Polska została wybrana do programu „Market Focus” 2017 i zaprezentuje się w tym charakterze na London Book Fair jako pierwszy z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Choć w Wielkiej Brytanii po polsku mówi ponad 500 tysięcy ludzi, to jednak bogata spuścizna literacka i literatura współczesna tego kraju nie są znane u nas jeszcze tak dobrze, jak na to zasługują. Dlatego cieszę się, że będziemy pełnić rolę kuratora programu kulturalnego, tworzonego wraz z polskimi i brytyjskimi partnerami. Wszyscy mamy nadzieję na wzmocnienie powiązań kulturalnych pomiędzy Polską i Wielką Brytanią, rozwijanie współpracy pisarzy i stowarzyszeń twórców, a także na poszerzenie wzajemnej znajomości naszych kultur i podkreślenie znaczenia literatury – co w obu krajach powinno zaowocować wzrostem liczby przetłumaczonych książek”.
Stephen Lotinga, Prezes The Publishers Association:
„Stowarzyszenie Wydawców z przyjemnością przystało na propozycję odegrania roli strategicznego partnera „Market Focus 2017: Poland” Londyńskich Targów Książki, podejmując się opracowania programu branżowego. Dzięki temu będziemy mieć możliwość zorientowania się w najnowszych wydarzeniach i trendach obu rynków książki pod kątem zwiększenia wymiany handlowej. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku nastąpił znaczący wzrost polskiej diaspory w Wielkiej Brytanii (liczącej obecnie ok. 2 000 000 osób), jak również i brytyjskiego eksportu do Polski (sprzedaż wzrosła o 1/3, a obrót prawami autorskimi i pokrewnymi aż dziesięciokrotnie). To wszystko pokazuje, że Wielka Brytania nie mogła wybrać lepszego momentu na zaproszenie Polski do programu Market Focus.”
Z tradycjami translatorskimi sięgającymi XVI wieku, pięcioma nagrodami Nobla w dziedzinie literatury i 106 milionami książek produkowanych corocznie, Polska jest siłą, z którą światowy przemysł wydawniczy musi się liczyć.
Wprawdzie 49% książek kupowanych przez Polaków pochodzi z tradycyjnych księgarń, jednak szybko rosnący rynek e-booków – powiększył się w 2014 o 16,5% – ma obecnie wartość 56 mln złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że literatura obca stanowi aż 20,5% całości polskiego rynku wydawniczego, dla zagranicznych wydawców Polska jawi się jako kraj ogromnych szans.
Inauguracji programu Market Focus Poland towarzyszyć będzie program spotkań przygotowany Londyńskie Targi Książki. Polska została również wybrana jako Global Market Forum na tegorocznych Book Expo America (Chicago, 11-14 maja).
więcej TUTAJ
za: Instytut Książki
Artykuły powiązane:
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.