Konkurs m.in. na najmniej lubiane, niechciane słowa ogłosiła Biblioteka Śląska

Konkurs m.in. na najmniej lubiane, niechciane słowa ogłosiła Biblioteka Śląska

Przegląd

Konkurs m.in. na najmniej lubiane, niechciane słowa ogłosiła Biblioteka Śląska. O tym czy będzie to “focia”, “nara”, a może “słodziak” decyzja zapadanie w głosowaniu. Rozstrzygnięcie odbędzie się podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego biblioteka chce uczcić proponując swoim czytelnikom wspólną zabawę językową, której celem będzie wyłonienie “słów, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć”. “To mogą być słowa niepotrzebne, które naszym zdaniem zaśmiecają język polski, ale i takie, których nie lubimy” – powiedziała PAP rzeczniczka Biblioteki Śląskiej Aneta Satława.

“Czy istnieją słowa, które chcielibyśmy wymazać z naszego języka lub takie, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć? Czy podoba nam się jeszcze słowo ‘uiszczać’, a ‘uryna’ dobrze brzmi? Może nie lubimy już określenia ‘suchotnik’, a z języka chcielibyśmy usunąć ‘slipy’, ‘rajtuzy’ i ‘staniki’?” – zastanawiają się pracownicy tej największej w regionie książnicy i przypominają, że do mowy potocznej niedawno weszły też m.in.: “hejka”, “nara”, “słodziak”, “japiszon”, czy “focia”.

Do zorganizowania plebiscytu Bibliotekę Śląską zachęciło powodzenie poprzedniej akcji, zorganizowanej w 2013 r. – na słowa, które warto ocalić od zapomnienia. “Zainteresowanie przerosło wtedy nasze oczekiwania. Propozycje nadchodziły nawet z zagranicy, m.in. z Berlina i Kapsztadu. Mam nadzieję, że i tym razem Polonia również zechce wziąć udział w naszej zabawie” – dodała Satława.

W czwartek w Bibliotece Śląskiej przygotowany zostanie specjalnie oznakowany punkt. Czytelnicy i mieszkańcy regionu będą mogli zgłaszać tam słowa, o których chcieliby szybko zapomnieć. Propozycje będzie można przesyłać też drogą elektroniczną, na adres: konkurs@bs.katowice.pl.

Najciekawsze z nich – zgłoszone w sposób tradycyjny lub internetowy – zostaną zamieszczone na stronie www.bs.katowice.pl 17 lutego. Następnie odbędzie się głosowanie internetowe. Zakończy się 21 lutego, czyli podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Autorzy propozycji, które uzyskają najwięcej głosów, otrzymają nagrody książkowe. Wyniki konkursu zostaną opublikowane pod koniec lutego.

W 2013 roku Biblioteka Śląska postanowiła uczcić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego akcją “Ocalimy od zapomnienia”. Pomysł zorganizowania plebiscytu, którego celem było zebranie zapomnianych oraz rzadko używanych polskich wyrazów spotkał się z ogromnym odzewem w całym kraju. Propozycje słów wartych ocalenia zgłaszano w siedzibie biblioteki, przez internet oraz telefonicznie. Zaproponowano ich niemal 500; książnica wybrała z nich do plebiscytu 100.

Najwięcej głosów oddano na słowo “żak”. Na drugim miejscu znalazł się “absztyfikant”, a na trzecim “melancholia”. Ponadto w pierwszej dziesiątce znalazły się także wyrazy: “chędożyć”, “kałamarz”, “zaiste”, “safanduła”, “szaławiła”, “umiłowany”, “luby”.

(PAP)

 

Kategorie: Biblioteki, Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.