MKiDN: konferencja prasowa ministra Glińskiego

MKiDN: konferencja prasowa ministra Glińskiego

Przegląd

Stabilizacja funkcjonowania instytucji i środowisk kultury, polityka dziedzictwa narodowego oraz bardziej transparentny podział pieniędzy na kulturę – to wybrane podstawowe kierunki polityki w obszarze kultury. Przedstawieniu priorytetów resortu poświęcona była pierwsza konferencja prasowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego w siedzibie resortu.

Wśród priorytetów wicepremier wymienił “stabilizację funkcjonowania instytucji i środowisk kultury – stabilizację materialną, ale także stabilizację jeżeli chodzi o wykonywanie merytorycznych obowiązków”.

Jak zauważył prof. Gliński, wskaźniki uczestnictwa w kulturze w Polsce są na niskim poziomie, co jest niepokojące. “Naturalne zadanie do wykonania to podnieść te wskaźniki, zwiększyć uczestnictwo polskiego społeczeństwa w kulturze” – mówił.

Inny z priorytetów związany jest z kulturą popularną, masową, tym, “żeby ona znalazła w sobie także miejsce dla wartości wyższego rzędu”. Gliński zaznaczył, że “nie ma sensu walczyć kulturą popularną, trzeba ją oswajać przez lepszą jakość”.

“Niepodległa 2018”, nowe muzea

Kolejny ważny kierunek – to polityka dziedzictwa narodowego, która w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie nie tylko kontynuowana, ale i poszerzana.

Przedstawiając plany resortu, minister Gliński mówił m.in. o uruchomieniu programu rządowego “Niepodległa 2018” w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania niepodległości.

Mówił też o kwestii realizacji gmachu Muzeum Historii Polski. Jak przypomniał, jest projekt stworzenia na warszawskiej Cytadeli parku muzeów, gdzie działać będzie m.in. MHP.

“Będziemy w tej chwili dynamizować ten projekt. Mam nadzieję, że uda się skończyć muzeum, a w każdym razie otworzyć je w stopniu zaawansowanym (…) w listopadzie 2018 roku” – powiedział prof. Gliński.

Minister zwrócił też uwagę, że “mamy deficyty, jeżeli chodzi o instytucje kultury, także jeżeli chodzi o muzea – wcale nie jest w Polsce za dużo muzeów”.

“Jeżeli byśmy patrzyli na statystyki, to jest ich znacznie mniej niż w większości krajów europejskich” – zaznaczył.

Będzie superprodukcja historyczna

Minister opowiadał też o oddzielnym budżetowo projekcie finansowania historycznej produkcji filmowej w Polsce.

“Ten projekt realizujemy we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, ze środowiskami filmowymi różnych opcji czy wrażliwości ideologicznej, z wykorzystaniem naszych instytucji resortowych” – tłumaczył.

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie. Mówiąc o oddzielnym projekcie finansowania historycznej produkcji, minister zapowiedział, że nie będzie tworzenia w tym celu nowych instytucji, “natomiast nowa będzie inżynieria finansowa”. “Liczymy także na kooperację międzynarodową” – dodał.

„Bardziej transparentny przepływ pieniędzy publicznych”

Minister poinformował też, że obecnie resort kultury „porządkuje strumień finansów publicznych”.

“To ministerstwo jest takim miejscem, gdzie pieniądze publiczne przepływają od państwa do różnych instytucji kultury (…), staramy się żeby ten system przepływu był bardziej transparentny, bardziej zrozumiały”. (…) “Chcemy, żebyśmy wszyscy wiedzieli, jak te pieniądze publiczne są rozdzielane, na co idą i czy to jest sensowne. Wtedy można debatować o tym, czy polskie państwo w odpowiedni sposób finansuje w Polsce kulturę” – podkreślił prof. Gliński.

 

za MKiDN

Kategorie: Instytucje
Tagi: MKiDN

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.