Klub Kameleona – fascynująca powieść Francine Prose o Paryżu lat 30

Przegląd

Logo_wab

Zaczęłam myśleć o napisaniu książki Kochanki w Klubie Kameleona w Paryżu w 1932 roku, kiedy zobaczyłam zdjęcie Brassaia na wystawie w muzeum w Waszyngtonie. Znałam jego fotografię. Zdjęcie lesbijskiej pary w Le Monocle z 1932 roku to portret dwóch kobiet siedzących przy stoliku w kawiarni. Jedna z nich ma na sobie lśniącą wieczorową suknię, druga, krótko ostrzyżona, jest ubrana w męski garnitur. Zamieszczony na ścianie opis zdjęcia zawierał nieznane mi informacje. Dowiedziałam się, że kobieta w garniturze to Violette Morris , która zrobiła karierę sportową, współpracowała z gestapo podczas okupacji niemieckiej w Paryżu i została zabita przez członków francuskiego ruchu oporu.
Francine Prose

kundera

Szanowni Państwo,

chciałabym polecić Państwu doskonałą powieść Francine Prose KLUB KAMELEONA , opartą na faktach z życia Violette Morris (1893 – 1944),
francuskiej lekkoatletki, kierowcy rajdowego i w końcu agentki gestapo.
Cofając się do jej młodości, stworzyłam portret Paryża lat dwudziestych XX wieku. Opowieść przedstawiona jest z punktu widzenia różnych narratorów. Fotograf Gabor, podobnie jak Brassai, pisze listy do swoich rodziców mieszkających na Węgrzech. Amerykanin Lionel Maine pisze wspomnienia o swoim życiu emigranta, podobnie jak robił to Henry Miller. Autorkami fikcyjnych wspomnień – tylko niektóre dzienniki doczekały się “opublikowania” – są również baronowa i żona Gabora. Poznajemy historię Lou dzięki autorce jej biografii, Nathalie Dunois. Pisarka jest nauczycielką w liceum i nie potrafi oddzielić swojego życia osobistego i własnych problemów od przeżyć bohaterki swojej biografii. Epizodyczne role w powieści odegrali Hitler i Picasso.

Od autorki

Premiera: 3 lutego 2016
Przekład: Anna Gren

Powieść umiejętnie portretuje zarówno upajającą atmosferę paryskich kafejek, gdzie artyści i pisarze schodzili się, by dyskutować i wyłudzać darmowe drinki, jak i terror nazistowskiej okupacji ( ). Ta proza zręcznie i z przymrużeniem oka ukazuje samolubną naturę wspomnienia i sposób, w jaki przedstawiamy naszą przeszłość.
“Publishers Weekly”

Francine Prose – amerykańska pisarka. Autorka kilkunastu powieści (m.in. Błękitny anioł, Pierwsza miłość), zbiorów opowiadań (m.in. Najpierw kobiety i dzieci, Pokojowe królestwo) oraz biografii (m.in. Anne Frank. Dziennik, życie, dziedzictwo, Żywoty muz: dziewięć kobiet i artyści, których inspirowały).

Pssst. Szukasz dobrej lektury? Sprawdź Klub Kameleon na Montparnasse. () Witaj w Klubie Kamelona , Paryz 1932. Na tych przesyconych dymem stronach znajdziesz oazę sprośnego humoru, seksualnych występków i wojskowych intryg (). Będziesz oczarowany sposobem, w jaki Prose zgłębia zagadkę zła, łamigłówki historii i tajemnicę bohaterstwa. C’est magnifique!
“The Washington Post”

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.