15 bestsellerów 2015 roku. Czy znasz je wszystkie?

Przegląd

Jaki był 2015 pod względem literatury, filmu czy muzyki? Co lubiliśmy czytać? Poznajmy najlepiej sprzedające się książki ostatnich 12 miesięcy. Zobaczcie listę bestsellerów – sprawdźcie czy je znacie, czy czas nadrobić zaległości?

top empik 2015

Co nas kręci, co podnieca…

Najczęściej kupowaną książką 2015 roku był „Grey. Pięćdziesiąt twarzy oczami Christiana”. Tym razem dobrze wszystkim już znana historia została opowiedziana z męskiej perspektywy, a panie znów rozkochały się w niegrzecznym Chrystianie. Z przyjemnością sięgały nie tylko po najnowszą powieść E. L. James, ale i wracały do całej trylogii o Greyu. Popularność zyskiwały również inne książki z nurtu literatury erotycznej („Dotyk Crossa”) i romantycznej („Wróć, jeśli pamiętasz”).

Magia tkwi w… morderstwach

Na drugim miejscu top sprzedażowego uplasował się brytyjski thriller psychologiczny „Dziewczyna z pociągu” – debiut Pauli Hawkins. To światowy bestseller, do którego wykupiono już prawa do ekranizacji. Wybór tej powieści pokazuje, że lubimy rozwiązywać mroczne tajemnice zabójstw. Dlatego też dalej pojawiła się Camilla Lackberg – królowa skandynawskich kryminałów. Najczęściej wybierano jej powieść „Zamieć śnieżna i woń migdałów”, a także „Pogromcę lwów”. Na szczycie najlepiej sprzedających się książek znalazło się też „Co nas nie zabije”, czyli ciekawy przypadek kontynuowania sagi „Millennium” (zmarłego już Stiega Larssona) przez innego autora.

Czytelnikom podobały się rodzime kryminały autorstwa Bondy czy Miłoszewskiego. Z polskich tytułów chętnie sięgaliśmy też po książki z cyklu docu crime, których rok 2015 przyniósł sporo. Odkrywaliśmy sekrety polityków („Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”), mafii („Masa o porachunkach polskiej mafii”) oraz policjantów („Złe psy”).

Jedzenie, sprzątanie i kreatywne malowanie

Mieliśmy apetyt na kulinarne pozycje („Jadłonomia”; „Moje wypieki”) i poradniki („Ukryte terapie”, „Magia sprzątania”, „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały”). Czytelnicy pokochali książki kreatywne („To nie książka” ) i… kolorowanki, które wspinały się na szczyty bestsellerów na równi z powieściami. Najpopularniejszą interaktywną książką dla dzieci okazało się „Naciśnij mnie”.

Lubiliśmy też czytać porady blogerów. Czołowe postacie Internetu (np. Kasia Tusk, Red Lipstick Monster) wydały w tym roku swoje pierwsze książki, które szybko odniosły sprzedażowy sukces .

To był ich rok!

Miniony rok był wyjątkowo inspirujący dla wielkich pisarzy – otrzymaliśmy nowe powieści od m.in. Kinga, Houellebecqa, Murakamiego, Pamuka. Nie można zapomnieć i o popularnych tytułach: „Metro 2035”, „Życie na pełnej petardzie”, „Wilki”, czy „Feblik”. W 2015 pożegnaliśmy się też z kultowymi twórcami – Terrym Pratchettem i Henningiem Mankellem.

Dostaliśmy również dużą dawkę polityczno-społecznego i wojennego reportażu od laureatki literackiego Nobla – Swietłany Aleksijewicz. Polską nagrodę Nike odebrała Olga Tokarczuk za „Księgi Jakubowe”.

źródło: empik.com

Kategorie: Rynek Polski
Tagi: EMPiK

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.