Poznaliśmy najlepsze książki historyczne drugiej połowy 2015 roku

Przegląd

Internauci i eksperci wybrali właśnie najlepsze książki historyczne drugiej połowy 2015 roku a na stronie plebiscytu (http://historiazebrana.pl/) rozpoczęło się już głosowanie na najlepsze książki całego 2015 roku.

1najlepszeksiazkiIIpolrocza
Najlepszymi książkami historycznymi II półrocza 2015 r. okazały się zdaniem Internautów książki: „Husaria w walce” Radosława Sikory (Wydawnictwo Erica) (kategoria „w rolach głównych” – biografie i wspomnienia), „Na tej ziemi. Szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu” Mariana Złotka i Marcina Jurzysty („okiem badacza” – książki naukowe i popularnonaukowe) oraz „Szkice o Żołnierzach Wyklętych i współczesnej Polsce” Grzegorza Wąsowskiego (Wydawnictwo LTW) („historia niebanalna” – książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy).
Natomiast eksperci wskazali na publikacje: „Aleksander I” Andrzeja Andrusiewicza (Wydawnictwo Literackie) (kategoria „w rolach głównych”), „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement” Andrzeja Nowaka (Wydawnictwo Literackie) („okiem badacza”), oraz „Listy niezapomniane” Shauna Ushera (Wydawnictwo SQN) („historia niebanalna”).
W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej II półrocza 2015 r. walczyła rekordowa liczba 40 publikacji. Spośród nich najlepsze wybierali internauci w powszechnym głosowaniu, w którym oddano ponad 4 tys. głosów oraz jurorzy: redaktorzy obydwu serwisów, publicyści historyczni, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek – tłumaczy Michał Świgoń z portalu Histmag.org.
To jednak nie koniec zmagań. Wybrane pozycje powalczą teraz o miano najlepszej książki całego 2015 roku. Na stronie plebiscytu (http://historiazebrana.pl/) rozpoczęło się już głosowanie na najlepsze książki – internauci oraz jurorzy wybiorą je spośród publikacji nagrodzonych w pierwszym i drugim półroczu.
Najważniejsze rozstrzygnięcie jest jeszcze przed nami i każdy internauta może oddać swój głos na wybraną publikację i samemu przyczynić się do wyboru najlepszych książek historycznych 2015 roku – podkreśla Sławomir Krempa z portalu Granice.pl. – Warto też odwiedzić strony Historii Zebranej, żeby zapoznać się bliżej z książkami wyróżnionymi przez internautów i naszych jurorów. To może być ważna inspiracja przy świątecznych zakupach.
„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach.
Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.