Minister Kultury broni łódzkiego Muzeum Książki Artystycznej

Minister Kultury broni łódzkiego Muzeum Książki Artystycznej

Przegląd

Władze Łodzi chciały, by Muzeum Książki Artystycznej, prowadzone przez Fundację Correspondence des Arts Jadwigi i Janusza Tryznów opuściło zabytkową willę Grohmana przy ulicy Tymienieckiego. Głos w obronie Muzeum zabrał wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz łódzcy posłowie i radni PiSu.

Muzeum Książki Artystycznej to unikatowa instytucja na kulturalnej mapie nie tylko Łodzi, ale całego świata. Funkcjonuje od 22 lat. Jadwiga i Janusz Tryzno zgromadzili niezwykłe zbiory starych, często ponad stuletnich książek, maszyn drukarskich i czcionek. Prowadzą działalność artystyczną, tylko w tym roku zorganizowali pięć wystaw w Stanach Zjednoczonych i wydali książkę o Zbigniewie Brzezińskim.

Willa, w której mieści się Muzeum, od lipca tego roku jest własnością miasta. W ubiegłym tygodniu magistrat skierował pismo do państwa Tryznów, w którym nakazywał, by Muzeum wyprowadziło się z lokali przy Tymienieckiego. Do tego, ponieważ Tryznowie wcześniej nie zaakceptowali umowy najmu, władze miasta domagały się także zapłaty za kilkumiesięczne, bezumowne korzystanie z pomieszczeń.

W obronie Muzeum najpierw stanęli łodzianie – przez ostatnich kilka dni pod petycję w obronie Muzeum podpisało się blisko 4 tysiące osób. Teraz – interweniują radni i posłowie PiS-u oraz wicepremier Gliński.

 Jak poinformował wczoraj wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, w najbliższych dniach dojdzie do spotkania przedstawicieli magistratu z twórcami Muzeum. Obie strony mają, podczas negocjacji, próbować znaleźć optymalne rozwiązanie problemu.

Sprawą Muzeum Książki Artystycznej mają także zająć się radni podczas dzisiejszego posiedzenia komisji kultury rady miejskiej.

za Onet.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.