Legalnie nabyte treści cyfrowe mają być dostępne w całej UE

Legalnie nabyte treści cyfrowe mają być dostępne w całej UE

Przegląd

Użytkownicy sieci, którzy legalnie nabyli prawa do treści cyfrowych, jak filmy czy utwory muzyczne, będą mogli z nich korzystać na terenie całej UE. W środę Komisja Europejska zaproponowała unijne przepisy w tej sprawie.

Chcemy, by mieszkańcy UE mieli możliwość korzystania ze swoich abonamentowych usług w sieci – muzyki, e-książek, gier, filmów, seriali transmisji z wydarzeń sportowych – w każdym miejscu w Europie, które odwiedzą” – powiedział wiceprzewodniczący KE ds. wspólnego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

Częściowe zniesienie ograniczenia dostępu do treści lub usług online nakładanych przez usługodawców na użytkowników z określonych regionów geograficznych,  to pierwsza z pakietu propozycji KE dotyczących modernizacji unijnych przepisów o prawie autorskim.

Projekt rozporządzenia o transgranicznym przenoszeniu praw do treści cyfrowych trafi teraz do Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE (rządów państw członkowskich).

Komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Guenther Oettinger zapowiedział, że w 2016 r. Komisja przedstawi kolejne propozycje przepisów, zmierzające do modernizacji prawa autorskiego w Unii.

KE ocenia, że potencjał handlu elektronicznego w UE wciąż nie jest wykorzystany w dużej mierze z powodu różnic w krajowych przepisach dotyczącym umów. Szacuje, że jedynie 12 proc. sprzedawców detalicznych sprzedaje swoje towary w internecie konsumentom z innych państw UE; w Polsce jest to zaledwie 6 proc. Dla 50 proc. polskich sprzedawców, prowadzących sprzedaż on-line różnice między krajowymi przepisami dotyczącymi umów konsumenckich są istotną przeszkodą dla sprzedaży transgranicznej. Tylko 4 proc. polskich klientów kupuje online w innych krajach UE, podczas gdy 33 proc. kupuje online w Polsce. Najpoważniejszą przeszkodą jest brak zaufania. Tylko 39 proc. polskich konsumentów czuje się pewnie, dokonując zakupów przez internet w innym kraju unijnym – wynika z danych KE.

(PAP)

 

Kategorie: Prawo autorskie

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.