Finałowe Porty w Rosji

Przegląd

Port Literacki w Rosji

Projekt Europejskich Portów Literackich przygotowany był z myślą o 20-leciu festiwalu organizowanego przez Artura Bursztę. Początkowo planowana na serię dziesięciu wydarzeń inicjatywa przez cały rok rosła w siłę, dołączały się kolejne partnerskie festiwale, Instytuty Polskie, ambasady, konsulaty, by ostatecznie udało się doprowadzić do dwudziestu wydarzeń z udziałem polskich autorów w różnych zakątkach świata. Finałowe spotkania już za kilka dni w Rosji.

Biuro Literackie współpracuje z rosyjskimi partnerami już od 2013 roku, kiedy wystartował projekt Ambasadorów Poezji, którego efektem są dwie publikacje: niedawno wydana przez Biuro Literackie antologia współczesnej poezji rosyjskiej w przekładzie Zbigniewa Dmitrocy Radio Swoboda oraz przygotowywana przez Igora Biełowa książka prezentująca najnowszą poezję polską rosyjskiej publiczności. Wśród autorów uwzględnionych w antologii znajdą się m.in. Justyna Bargielska i Bogusław Kierc – poeci, którzy w najbliższych dniach odwiedzą Moskwę i Niżny Nowogród.

Pierwszym wydarzeniem z udziałem autorów będą warsztaty translatorskie „W poszukiwaniu rytmu. Tłumaczenie współczesnej polskiej poezji”, poprowadzone przez Lwa Oborina dla studentów Uniwersytetu im. N.I. Łobaczewskiego w Niżnym Nowogrodzie. Na 15 grudnia zaplanowano natomiast Dzień Kultury Polskiej na Uniwersytecie Lingwistycznym im. N.A. Dobrolubowa, który otworzy dyskusja o kierunkach i tradycjach w najnowszej poezji polskiej. W rozmowie udział weźmie też dyrektor Biura Literackiego Artur Burszta.

W Niżnym Nowogrodzie zaprezentowany zostanie również dwudziestoletni dorobek Biura i nietypowe projekty z pogranicza sztuk realizowane przez organizatora Portu Literackiego w ostatnich latach. Finałem Dnia Kultury Polskiej będzie spotkanie autorskie z udziałem Justyny Bargielskiej i Bogusława Kierca połączone z premierą przygotowanego na tę okazję tomu autorki Małych lisów przetłumaczonego na język rosyjski. Wydarzenie wzbogaci projekcja dokumentalnego filmu Artura Burszty „Dorzecze Różewicza”.

Z Niżnego Nowogrodu polska poezja przeniesie się do Moskwy, gdzie 16 grudnia o godz. 20:00 Justyna Bargielska i Bogusław Kierc wezmą udział w wieczorze autorskim. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece im. I.S. Turgieniewa, która gościła już polskich twórców uczestniczących w projekcie Ambasadorzy Poezji. Będzie to jednocześnie ostatnie wydarzenie w ramach Europejskich Portów Literackich.

Przez cały rok w ramach zagranicznych prezentacji Biura Literackiego udział wzięło dwudziestu jeden autorów, którzy odwiedzili Czechy, Danię, Estonię, Hiszpanię, Indie, Litwę, Łotwę, Niemcy, Norwegię, Rosję i Wielką Brytanię. W miejscach tych pokazywane były także interdyscyplinarne inicjatywy Biura, jak Komiks wierszem czy Nakręć wiersz. Obecności autorów na festiwalach towarzyszyły niejednokrotnie nowe książki, a kolejne publikacje z tłumaczeniami polskich poetów planowane są na następne lata.

Projekt Europejskich Portów Literackich dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Port Literacki w Rosji odbył się przy współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie, Centrum Kultury Niemieckiej i Europejskiej, Centrum Sztuki Współczesnej „Arsenał”, Uniwersytetem im. N.I. Łobaczewskiego w Niżnym Nowogrodzie, Uniwersytetem Lingwistycznym im. N.A. Dobrolubowa w Niżnym Nowogrodzie oraz Biblioteką im. I.S. Turgieniewa w Moskwie.

 

Biuro Literackie

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.