Czarny humor George Rodsona w książce „Hiobowe wieści”

Przegląd

Czarny humor George Rodsona w książce „Hiobowe wieści”

Czarny humor George Rodsona sam siebie wykreował na cichego bohatera książki. Rozhisteryzowanie i zrezygnowanie miesza się z groteską. Trudne i wymagające aspekty sprawy tracą swoje mroczne znaczenie i ulegają absurdowi żartu Rodona. Mimo iż akcja osadzona jest w ciemnych i zimnych miesiącach roku 1999, a prowadzona sprawa mrozi krew w żyłach, zgroza łagodnie schowa się w obliczu niespotykanego humoru dzięki któremu Rodsonowi z taką łatwością przychodzi wyśmiewanie ludzi i ich rozterek. Wprowadza swoje własne problemy, które przyćmiewają powagę sprawy. Kąśliwe uwagi nadają sytuacją nowe znaczenie.

hiobowe wieści

Mroczna i trudna sprawa zawładnęła umysłami mieszkańców spokojnego luizjańskiego miasteczka. Jeden z ich dobrze znanych sąsiadów ginie w tajemniczych okolicznościach, a jego ciało zostaje odnalezione na łódce na środku jeziora z piórem w ręku i znakiem w kształcie iksa, krzyża na klatce piersiowej. Ludzie są przerażeni i milczą, nikt nie chce z nikim rozmawiać, ale widać, że coś ukrywają. Ukrywają przerażającą prawdę, która zaboli jeszcze niejednego. Jest trudna i trzymająca w napięciu. Tajemnicza małego, utopijnego miasta skrywa wstydliwą i chorobliwie niebezpieczną prawdę, która gdyby tylko ujrzała światło dzienne, zniszczyłaby uprzedni spokój i pozorne szczęście. Nic nie mogłoby być takie same, a ta historia uderzyłaby w wiele niewielkich społeczeństw. Łatwowierność i strach przed obcymi stworzyła niebezpieczną granicę, której przekroczenie może spowodować wiele przykrości, a skutki mogą być opłakane. (chodzi o niebezpieczną sektę, która twierdzi, że w Biblii znajdują się wskazówki jak dostać się do nieba, lecz nie sądzę by w artykule można by było wspomnień o rozwiązaniu zagadki i ostatnich stronach książki).

Hiobowe wieści” są opowiadaniem utrzymanym w stylu „czarnego kryminału”, gatunku, który już od ponad ośmiu dekad ma grono swoich zagorzałych wielbicieli. Polecam nie tylko amatorom tego stylu. Serdecznie polecamy!!!

Autor: George Rodson

Tytuł: Hiobowe wieści

Ilość stron: 150

Opublikowana : 20 listopad 2015

Wydawca: Wydawnictwo Psychoskok

ISBN: 97-883-7900-437-9 druk

ISBN: 97-883-7900-438-6 ebook

Książka dostępna jako druk i ebook na stronie autorzy365.pl

Logo Psychoskok

Zapraszamy na Facebook

Kategorie: Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.