Nagroda im. Jana Długosza dla Prof. Michała Głowińskiego

Nagroda im. Jana Długosza dla Prof. Michała Głowińskiego

Przegląd

 

Podczas gali w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego Prof. Michał Głowiński, autor książki “Rozmaitości interpretacyjne. Trzydzieści szkiców” odebrał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł ufundowane przez minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz spółkę Targi w Krakowie. Statuetką uhonorowano także Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, które opublikowało szkice prof. Michała Głowińskiego.

Nagroda im. Jana Długosza została wręczona po raz osiemnasty.

Konkurs na najlepszą książkę humanistyczną towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie. W tym roku zgłoszono do niego 57 książek. Spośród dziesięciu publikacji zakwalifikowanych do finału, zwycięzcę wybrało jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego, w którym zasiadali także profesorowie: Ryszard Nycz, Jan Ostrowski, Leszek Polony, Piotr Sztompka oraz Jerzy Wyrozumski.

Różnych rzeczy się spodziewałem, ale nie tego, że znajdę się na scenie Teatru J. Słowackiego” – powiedział prof. Głowiński. “Ta wspaniała nagroda, przyznana przez tak dostojne jury jest dla mnie wielkim zaszczytem i niespodzianką. Niespodzianką z różnych powodów. Wydaje mi się, że wśród książek humanistycznych nagradzane są duże i grube. Moja książka jest cienka. (…) Odbieram tą nagrodę właściwie również za moje wcześniejsze prace” – zauważył laureat.

Do nagrody nominowani byli w tym roku: Andrzej Chwalba, Michał Głowiński, Andrzej Leder, Anna Matuchniak-Krasuska, Zbigniew Mikołejko, Grzegorz Motyka, Tomasz Pindel, Szymon Wróbel, Anna Wylegała i Arkadiusz Żychliński.

Prof. Michał Głowiński jest teoretykiem i historykiem literatury, krytykiem literackim i językoznawcą, autorem książek o wybitnych polskich literatach, a także prac poświęconych językowi polskiemu, w szczególności językowi propagandy PRL. Czterokrotnie był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Jest doktorem honoris causa UJ, laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki.

 

 

(PAP)

 

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.